خانه / صنعت / صنایع / سهامداران فولادی بخوانند : قیمت فولاد تا دسامبر صعودی است
The interior of the ThyssenKrupp Steel USA factory in Calvert, Alabama, is pictured in this undated handout photo. Germany's ThyssenKrupp has agreed to compensate buyers of its U.S. steel plant for any underperformance in the next few years to seal a long-awaited deal to be outlined later on November 29, 2013, two people familiar with the transaction said. REUTERS/ThyssenKrupp/Handout via Reuters (UNITED STATES - Tags: BUSINESS COMMODITIES INDUSTRIAL) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO SALES. NO ARCHIVES.THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS ORG XMIT: TOR109

سهامداران فولادی بخوانند : قیمت فولاد تا دسامبر صعودی است

براساس گزارش انجمن بین المللی تولیدکنندگان و صادرکنندگان میلگرد (Irepas) چشم انداز بازار جهانی فولاد و میلگرد برای سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ مثبت است. به اعتقاد این انجمن فشاری از سوی چین به بازار بین المللی میلگرد اعمال نمی شود چراکه مصرف داخلی این کشور با تولید آن در تعادل قرار دارد. این اتفاق موجب رقابت عادلانه و متعادل در بازار میلگرد جهان خواهد شد. پهنه تجارت فولاد نیز تاثیرات تقویتی بر قیمت گذاری داشته و دارد.

این انجمن همچنین اعلام کرده تازمانی که چین موجب شگفتی نشود، وضعیت فعلی بازار پایدار است و چشم انداز سه ماهه آینده بسیار خوب به نظر می رسد. میانگین قیمت صادراتی میلگرد چین در یک ماهه اخیر ۵۶۰ دلار در هر تن فوب بنادر این کشور بود.

بهای میلگرد ترکیه در مدت مربوطه ۵۳۵ دلار در هر تن فوب بنادر ترکیه و برای میلگرد جنوب اروپا ۵۸۵ دلار در هر تن به صورت فوب بود که این قیمت هانسبت به ماه قبل تر از آن به ترتیب در چین ۶۸ دلار، در ترکیه ۵۰ دلار و در جنوب اروپا ۴۸ دلار در هر تن رشد داشته است.

انجمن بین المللی تولیدکنندگان و صادرکنندگان میلگرد می گوید افزایش قیمت ها و تعادل جدید عرضه و تقاضا همزمان با کاهش موجودی ها، سبب شده همه به این باور برسند که قیمت ها تقویت خواهند شد و تا کریسمس یعنی اواخر ماه دسامبر این روند افزایشی ادامه دارد. افزون بر این، روند صعودی قیمت مواد اولیه نظیر شمش، فروآلیاژها و قراضه، تولیدکنندگان نوردی را وادار کرده تا قیمت فروش محصولات طویل خود را افزایش دهند.

نرخ بهره پایین و تضعیف دلار نیز به افزایش بازارهای جهانی کمک کرده است. علاوه براین، بهبود شرایط اقتصادی در جهت رشد تولید ناخالص داخلی در سراسر جهان به طور قابل توجهی به افزایش قیمت ها کمک خواهد کرد. با این حال یک نگرانی هنوز درمورد آینده وجود دارد و آن اقدامات حفاظتی دولت فعلی امریکاست که می تواند تهدیدی واقعی برای آینده محسوب شود هرچند که این اقدامات هنوز به تاخیر افتاده است.

720

درباره سردبیر بخش اقتصادی

دانشجوی دکتری اقتصاد تحلیلگر مسائل اقتصادی