خانه / بانک / بانک‌ها چرا ورشکست نمی‌شوند؟

بانک‌ها چرا ورشکست نمی‌شوند؟

واقعیت این است که بانک‌ها در همه جای دنیا، واقعا به اندازه‌ای که مردم فکر می‌کنند «پول» ندارند. به عبارت ساده، بانک‌ها به اندازه رقمی که در «مانده حساب» شما و هزاران نفر دیگر درج می‌شود، پول در اختیار ندارند و چیزی که در واقع وجود دارد، پول نقد نیست.

اجازه بدهید موضوع را تا اندازه‌ای روشن کنیم: شما و هزاران نفر دیگر، پول خود را در بانک به امانت می‌گذارید اما معمولا نمی‌توانید به همان سرعتی که پول را به بانک امانت داده‌اید، آن را نقد کنید. برای بستن حساب‌های بانکی‌ای که به آنها سود تعلق می‌گیرد، محدودیت‌های زمانی وجود دارد و انتقال مبالغ به کارت‌ها و حساب‌های دیگر هم سقف مشخصی دارد. برداشت از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) نیز معمولا دارای محدودیت است و شخص نمی‌تواند تمام پولی را که در حساب بانکی خود دارد، به یک‌باره برداشت کند.

بانک‌ها با اعمال محدودیت در برداشت پول، از بروز بحران بانکی جلوگیری می‌کنند.

از طرف دیگر، در بسیاری از موارد، دارایی‌های بانکی افراد، ضامن تسهیلاتی هستند که آنها در قالب وام از بانک گرفته‌اند. در واقع شما برای نقد کردن سپرده‌ای که نزد بانک‌ها گذاشته‌اید، باید اندکی تاخیر را تحمل کنید و این همان زمانی است که بانک‌ها، با استفاده از آن جلوی خالی شدن ناگهانی خزانه خود را می‌گیرند.

در موارد استثنایی، مانند آنچه در مورد برخی موسسات اعتباری، همچون موسسه «میزان» یا موسسه «کاسپین» رخ داد، هجوم ناگهانی سپرده‌گذاران موجب وارد آمدنِ شوک به دارایی‌های این موسسات شد و به همین دلیل، آنها را در مدتی بسیار کوتاه در معرض ورشکستگی قرار داد.

کارکرد بانک‌ها در واقع علاوه بر حفظ دارایی‌های نقدی مردم، انجام فعالیت اقتصادی با «پول» است: بانک به مردم وام می‌دهد و در مقابل، با دریافت نرخ بهره، از دریافت‌کنندگانِ وام سود می‌گیرد. نکته اما این است که در هر لحظه دلخواه، بانک‌ها کمتر از آنچه که سپرده‌گذاران فکر می‌کنند، پول در اختیار دارند، اما با محدود کردن سپرده‌گذار برای برداشت این پول، از دام ورشکستگی می‌گریزند./تجارت نیوز

720

درباره هادی