خانه / بورس و فرابورس / پیش بینی بازار بورس چهارشنبه ۲۹ شهریور

پیش بینی بازار بورس چهارشنبه ۲۹ شهریور

روز گذشته شاخص کل بورس تهران با رشد نزدیک به ۱۰۰۰ واحد، وارد کانال ۸۵۰۰۰ واحدی شد. دو گروهی که بیشترین تأثیر را در شاخص کل داشتند، گروه فلزی و معدنی بودند و در مجموع ۲۰ درصد از کل ارزش معاملات روز گذشته به این دو گروه اختصاص یافت.

با توجه به نزدیک بودن فصل گزارش های ششماهه، شانس جذب نقدینگی جدید با گروه هایی خواهد بود که تعدیلات مثبت خود را به بازار ارائه دهند و همگان انتظار انتشار گزارشات عملکرد شرکت ها هستند و از این رو اهمیت گزارشات ۳ ماه و ۶ ماهه منتشر شده، تأثیر زیادی بر جذب سهام داران خواهد داشت. به عبارت دیگر، معامله گران بیشتر به دنبال سهامی خواهند رفت که عملکرد ۶ ماهه بهتری را گزارش داده باشند.

در عرصه جهانی، دیروز شاهد سخنرانی رئیس جمهور امریکا بودیم که در نطق خود با شدت بیشتری ایران و مخصوصا کره شمالی را هدف قرار داد؛ تا حدی که صراحتا صحبت از نابودی رژیم کره شمالی نمود. وی همچنین، از توافق اتمی ایران انتقاد کرده و آن را بدترین توافق امریکا دانست.

بازارهای جهانی امروز نیز با افزایش قیمت روبرو شد به نحوی که فلز روی بار دیگر به قیمت های بالاتر از ۳۱۰۰ دلار رسید و مس نیزهمچنان در محدوده ۶۵۰۰ دلار در حال نوسان است که طبیعتا تأثیر مثبتی بر نمادهای مرتبط خواهد داشت. چنانچه قیمت‌های جهانی در محدوده‌های فعلی باقی بماند و ریسک سیستماتیک سیاسی بورس تهران را تهدید نکند، شرط ادامه روند قیمت‌ها، ورود نقدینگی تازه‌نفس به بورس خواهد بود.

دیروز همچنین، معاون بازار شرکت بورس تهران از ابطال کلیه معاملات دیروز “های وب” شامل بیش از ۱.۶۴ میلیون سهم و عرضه مجدد ۸۰۰ هزار سهم در روز جاری خبر داد!

برای بازار امروز، گروه فلزی و پالایشی و تا حدی خودرویی می تواند مدنظر بازار باشد. هرچند انتظار داریم در نیمه دوم بازار شاهد عرضه های بیشتری باشیم؛ مخصوصا با توجه به اینکه طبق روال چهارشنبه ها بازار کمی محاط عمل می کند.

در رابطه با این روزهای بازار ذکر این نکته ضروری است که اگرچه نمادهای گروه خودروسازی که در کف قیمتی قراردارند همچنان متعادل و منفی و کم رمق معامله می شوند، اما باید این نکته را در نظر داشت که رشد میان مدت بورس تهران به رشد  گروه خودروسازی گره خرده است و از این رو، باید منتظر صعود این گروه در روزهای آینده باشیم!

 

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار