خانه / بورس و فرابورس / «ریشمک» آماده عرضه اولیه سهام

«ریشمک» آماده عرضه اولیه سهام

ششمین عرضه اولیه امسال با عرضه ۱۰ درصد سهام شرکت تولید و صادرات ریشمک، امروز شنبه اول مهر انجام می شود. تعداد کل سهام این شرکت دارویی، بیش از ۱۱۴ میلیون سهم است که ۱۰ درصد از آن به تعداد ۱۱ میلیون و ۴۹۲ هزار و ۸۲۲ سهم قابل عرضه در فرایند عرضه اولیه است.

همچنین حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۲۰۰ سهم اعلام شده است؛ دامنه قیمت در ثبت سفارش این عرضه از مبلغ ۶ هزار و ۶۰۷ ریال تا ۶ هزار و ۷۴۰ ریال است و متعهد خرید آن نیز یعنی شرکت کارگزاری تدبیرگران فردا متعهد به خرید تا سقف ۵۰ درصد سهام قابل عرضه در عرضه اولیه است. تولید پودر و عصاره شیرین بیان از ریشه این گیاه و صدور آن به بازارهای خارج از کشور،  محور فعالیت‌های این شرکت صادراتی است.

شرکت تولید و صادرات شیرین بیان زرقان نیز به عنوان زیرمجموعه ریشمک است که در زمینه تهیه عصاره شیرین بیان به فعالیت مشغول است. در بودجه سال مالی ۹۶ این شرکت  صادرات ۲ هزار تن محصول تولیدی پیش‌بینی شده که نسبت به سال ۹۵ با رشد همراه است. همچنین  در عملکرد ۶ ماهه اول این سال مالی ۸۳۸ تن محصول از سوی شرکت ریشمک به بازارهای هدف صادر شده است.

از جمله نقاط قوت این مجموعه ، احداث کارخانه جدید با تکنولوژی روز و در قالب دو خط تولیدی است؛  ظرفیت تولید کارخانه جدید ۳ هزار تن در قالب دو خط تولید است که یکی از خطوط تولید انتقالی از کارخانه فعلی و دیگری خط تولید جدید خواهد بود. گفتنی  است شرکت تولید و صادرات ریشمک با نماد معاملاتی «ریشمک» اواخر خردادماه امسال در بازار دوم در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد. این شرکت در گروه مواد و محصولات دارویی و زیرگروه تولید داروهای شیمیایی و گیاهی قرار داشته و برای سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ماه ۹۶ سود هر سهم را پس از کسر مالیات یک‌هزار و ۲۶۱ ریال اعلام کرده که از این میزان در ۶ ماه سپری شده از سال مالی خود یعنی تا پایان ۳۱ خردادماه ۹۶ رقم ۴۳۱ ریال معادل ۳۴ درصد را پوشش داده است.

منبع: سنا

 

720

درباره فرشید سلیمی

دانشجوی دکتری اقتصاد، تحلیلگر مسائل اقتصادی.