خانه / بورس و فرابورس / پیش بینی بازار بورس یکشنبه ۲ مهر

پیش بینی بازار بورس یکشنبه ۲ مهر

پس از آنکه هفته آخر بورس تهران روزهای آخر شهریور را با رشد قابل توجهی به پایان رساند، روز گذشته، شاخص کل بورس تهران، با افت ۳۳ واحدی به کار خود پایان داد. این امر می تواند باز هم گواه این ادعا باشد که همچون موارد مشابه پیشین، بازار مجددا زودتر به پیشواز گزارش های شش ماهه شرکت ها رفته است!

بیشترین تاثیر را بر افت شاخص کل نمادهای گروه فلزی و معدنی بر جای گذاشتند که عمده این امر متأثر از قیمت های جهانی بود. روز گذشته همچنین، نمادهای گروه پتروشیمی خصوصاً اوره سازها تحت تاثیر رشد نرخ جهانی اوره با اقبال خریداران مواجه بودند. نمادهای گروه خودروسازی نیز هرچند شروعی مثبت داشتند اما در دقایق ابتدایی بازار به دلیل بروز مشکل سراسری برای سامانه بورس، از شدت تقاضا کاسته شد.

دیروز ارزش معاملات خرد به ۱۲۲ میلیارد دلار رسید که همچنان در سطح پایینی قرار دارد. بازار سرمایه برای ادامه روند صعودی خود به ورود نقدینگی جدید نیاز دارد و انتظار می رود برای ماه های آتی و با ادامه روند کاهشی سود بانکی، نقدینگی جدید به تدریج به بورس وارد شود.

بازارهای جهانی، روزهای پایانی هفته گذشته را نوسانی دنبال کرد و این نوسانات به کاهش قیمت فلزات و مواد معدنی در کنار رشد برخی محصولات پتروشیمی منجر شد که نتایج آن در بازار سرمایه مشهود است. گزارش فدرال رزرو در مورد رشد نرخ بهره این کشور در ماه پایانی سال ۲۰۱۷، معادلات بازارهای جهانی را با تغییر مواجه ساخت.

شنیده ها حاکی از تصمیم شورای رقابت برای نرخ ارز خوراک بین مجتمعی پتروشیمی ها است. در این خصوص، گفته می شود نرخ ارز خوراک برای شرکت های پتروشیمی که محصولات خود را در بورس عرضه می کنند، از این پس به همان نسبت با ارز مبادله ای تعیین خواهد شد. امری که می تواند بر سودآوری شرکت های پتروشیمی تأثیر داشته باشد.

اعتقاد داریم بازار نیاز دارد چند روزی استراحت کند و در روزهای گذشته نیز بیان داشتیم که با افت قیمت فلزات اساسی، بازار برای ادامه رشد باید به فکر جایگزین باشد که گروه خودرویی می تواند گزینه مناسبی برای این امر باشد!

در مجموع، تا پایان هفته و سپری شدن تعطیلات انتظار خاصی از بازار نداریم و جز برخی تک سهم ها، انتظار معاملاتی کم حجم را در عمده بازار خواهیم داشت. هرچند برخی اعتقاد دارند دلیل افزایش عرضه ها در روز گذشته، افت قیمت های جهانی فلزات بوده است؛ با این وجود از آنجایی که امروز آخرین روز فروش و دریافت وجه پیش از تعطیلات پیش رو است، به نظر می رسد باید شاهد فشار عرضه در کلیت بازار باشیم.

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار