خانه / بورس و فرابورس / پیش بینی بازار بورس دوشنبه ۳ مهر

پیش بینی بازار بورس دوشنبه ۳ مهر

روز گذشته و در پی معاملات صورت گرفته، شاخص کل با افت ۲۰۹ واحدی به نیمه کانال ۸۵ هزار واحدی رسید. در سه ماه گذشته، از آنجایی که عمده رونق بازار بر سهام گروه های معدود اما تأثیرگذار گروه فلزات، معادن و تا حدی گروه شیمیایی و پالایشی قرار دارد، با رشد قیمت های جهانی متعاقبا نمادهای فوق با رشد قیمت مواجه شدند که در پی رشد این نمادها شاخص کل بورس نیز رشد قابل توجهی را ثبت کرد که در نهایت به بازدهی ۱۱٫۱ درصدی رسید.

سومین روز پاییز را در حالی آغاز می کنیم که در دو روز گذشته شاهد بازاری کم رمق و عمدتا منفی بودیم؛ امری که هرچند بر خلاف پیش بینی ها بود اما دلیل آن را می توان در پیشخور شدن گزارشات ۶ ماهه شرکت ها، نوسان در بازارهای جهانی، رشد قیمت ها از کف حمایتی و در نهایت داستان جدید تغییر محاسباتی ارز پتروشیمی ها دانست.

برای امروز، بازگشایی بازارهای جهانی را نیز داریم که تغییرات قیمت به خصوص در رابطه با مس، روی و سنگ آهن، می تواند بر سهام مربوطه تأثیر بگذارد.

در امریکا، فدرال رزرو به سمت رشد نرخ بهره گام برمی دارد و این امر موجب می شود صنایعی از قبیل کامودیتی ها که نیاز به سرمایه بزرگ با نرخ بهره اندک دارند (مثل سنگ آهن)، با کمبود نقدینگی مواجه شده و تقاضای آن کاهش یابد. سنگ آهن همچنین تحت فشار افت تقاضای فیزیکی فصل زمستان ناشی از الزام فولادسازان به کاهش ۵۰% تولید با هدف مدیریت آلودگی هوای شهرهای بزرگ چین است. این عوامل سبب شد تا پاییز امسال همزمان با افت نرخ سنگ اهن آغاز گردد و تاثیر منفی این افت را می توان بر معدنی ها و فلزی ها و در نهایت بر شاخص کل دید.

روز گذشته مدیر پذیرش بورس تهران در تشریح آخرین وضعیت پذیرش شرکت ها، فهرست ۹ شرکت آماده عرضه اولیه را اعلام کرد و گفت: اولویت عرضه با ۶ شرکتی است که در سال گذشته پذیرش و درج شده اند. گروه صنعتی مینو، ترانسفورماتور توزیع زنگان، فولاد کاوه جنوب کیش، تامین سرمایه امید، شرکت مادرتخصصی و مالی سینا و توسعه مولد نیروگاهی جهرم ۶ شرکت آماده عرضه اولیه هستند. طبق اظهارات مدیر پذیرش شرکت بورس تهران، در حال حاضر ۴۰ شرکت آماده ورود به بازار سرمایه هستند که این عرضه‌ها به تناوب و طی سال جاری خواهد بود.

برای امروز، همان طور که روز گذشته نیز اشاره شد، تعطیلات چهار روزه پیش رو بر فشار عرضه افزوده است هرچند انتظار داریم فشار امروز کمتر از فشار دیروز باشد، اما همچنین تا پایان هفته انتظار تحول خاصی را در بازار نداریم و امروز نیز باید شاهد بازاری بی رمق باشیم.

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار