خانه / بورس و فرابورس / پیش بینی بازار بورس سه شنبه ۴ مهر

پیش بینی بازار بورس سه شنبه ۴ مهر

روز گذشته شاهد این بودیم که شاخص کل بورس تهران با اصلاح ۷۱ واحدی همچنان در میانه های کانال ۸۵۵۰۰ واحدی قرار گرفت. در این خصوص می توان بیان داشت، بازار سرمایه روز گذشته وضعیت بهتری به خود گرفت و این اصلاح در روند صعودی، کاملا طبیعی بوده و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

فعالان بازار همچنان در انتظار گزارش های شش ماهه شرکت ها هستند تا ببینند آیا آینده بازار به گونه ای هست که ارزش ورود نقدینگی جدید را داشته باشد یا خیر؟ در این میان صورت‌های مالی شرکت‌های گروه فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی می‌توانند تاثیر معنی­ داری بر تصمیمات سرمایه‌گذاران داشته باشند.

این انتظار وجود دارد که شرکت‌های وابسته به قیمت‌های جهانی با تعدیلات مثبت سهامداران خود را خوشحال کنند. حال بسته به آنکه این تعدیلات مثبت تا چه میزان با انتظارات فعالان بازار هماهنگ باشد، قدم بعدی بازار در روندهای قیمتی مشخص خواهد شد. همانطور که در روزهای قبل نیز گفته شد، مشکل اصلی بورس تهران فقط با ورود نقدینگی جدید حل می شود و شرایط ورود نقدینگی جدید نیز، بارها بیان کرده ایم.

ابهام در روند آتی بازار سرمایه موحب شده تا گاهی شاهد رشد تقاضا در صنعت خودرو، فردای آن روز رشد تقاضا در گروه پالایشی بهبود می یابد و بعد از آن سری به گروه پتروشیمی می زند. این ابهام نشان می دهد هنوز هم بازار برای طی کردن یک روند پر قدرت نیاز به ورود نقدینگی جدید دارد.

در عرصه سیاست خارجی، روز گذشته شاهد برگزاری همه پرسی استقلال کردستان بودیم که به رغم مخالفت همسایگان، انجام شد؛ امری که می تواند مجددا جو ناآرامی را در منطقه تشدید کند.

در بازار نفت پس از اعلام اعظای اوپک و روسیه مبنی بر تعهد ۱۰۰ درصدی به برنامه کاهش تولید، چشم انداز مثبتی را در آستانه زمستان برای بهای نفت ایجاد کرده و قیمت نفت را به ۵۹ دلار رسانده است.

برای امروز پیش بینی می شود با توجه به افزایش قیمت نفت، بازار عمده توجه خود را به گروه پالایشی معطوف دارد؛ هرچند باز هم به نظر می رسد این افزایش تقاضا، بیشتر از یکی دو روز دوام نداشته باشد!

در مجموع همچون روزهای ابتدایی هفته شاهد بازاری کم حجم خواهیم بود که در این بین، علاوه بر گروه پالایشی، سهام مرتبط با روی و همچنین گروه قندی نیز می تواند مدنظر بازار قرار گیرد.

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار