خانه / بورس و فرابورس / پیش بینی بازار بورس چهارشنبه ۵ مهر

پیش بینی بازار بورس چهارشنبه ۵ مهر

روز گذشته شاخص کل بورس تهران با رشد ۱۱۱ واحدی به محدوده ۸۵۶۰۰ رسید. به نظر می رسد بازار تا زمان انتشار گزارش های شش ماهه، همچنان به صورت نوسانی به کار خود ادامه دهد؛ به نحوی که یکی دو روز مثبت و یکی دو روز منفی سپری خواهد شد تا تکلیف گزارش ها مشخص شود.

طی دو روز گذشته شاهد انتشار بخش زیادی از گزارش‌های ماهانه روی سامانه کدال بودیم. این گزارش‌ها از آنجا برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار از اهمیت برخوردار است که حاوی نکات مهمی از عملکرد شرکت‌ها است. به عبارت دیگر، در گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌های بورسی، درآمد عملیاتی ۶ ماه نخست سال مشاهده می‌شود که می‌تواند مبنای تحلیل پیش‌بینی درآمد هر سهم این شرکت‌ها که در روزهای پایانی مهرماه منتشر می‌شود، قرار گیرد.

مقایسه روند قیمتی سهام شرکت‌های بزرگ فلزی و معدنی با گزارشات شهریور ماه ۱۳۹۶ نشان می‌دهد که بازار از این شرکت‌ها توقع گزارشی جذاب‌تر همراه با افزایش نرخ داشته و در حال حاضر به طور مشخص می‌توان افت قیمت این گروه‌ها را به گزارشات ماهانه نه چندان جالب این شرکت‌ها نسبت داد.

انتظار می‌رود به سبب شرایط مثبت بازارهای جهانی شاهد گزارش‌های قوی از نمادهای وابسته باشیم. روز گذشته بار دیگر شاهد اختصاص بیشترین حجم و ارزش بورس تهران به نمادهای زیرمجموعه گروه خودرو و ساخت قطعات بودیم. در این میان یکی از نکات قابل توجه معاملات این گروه حمایت مناسب بازیگران حقوقی در سمت خرید نماد معاملاتی شرکت سایپا بود. موضوعی که سبب شد روز گذشته ارزش معاملات این نماد بار دیگر به ارقام بیشتر از ۱۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند. باید توجه داشت رشد خودرویی‌ها در گرو افزایش جریان ورود نقدینگی است.

گروه پالایشی‌ همچنان مورد اقبال خریداران است؛ اما به نظر می‌رسد سهام شرکت‌های این صنایع نیز به مرور به منظور انتظار برای گزارش‌های جدید موقتا در فاز اصلاح مختصری قرار بگیرند.

در گروه خودرو، از اواسط بازار دیروز شاهد معاملات پر حجم در نماد خساپا بودیم که در پایان بازار تا سطح ۱۲۰۰ ریال افزایش یافت. در خصوص این گروه در گزارشات ماهانه نسبت به سال قبل شاهد افزایش تولید و فروش مقداری بوده‌ایم.

در گروه پتروشیمی همچنان دو عامل کاهش نرخ ارز در بازار آزاد تا سطح ۳۹۰۰ تومان و احتمال تک نرخی شدن ارز و متعاقب آن افزایش بهای تمام شده، باعث احتیاط سرمایه‌گذاران شده است.

برای بازار امروز، با توجه به تعطیلی های روزهای آتی، انتظار میرود که بازار علیرغم دنبال کردن همان روند متعادل و مثبت، با حجم و ارزش کم معاملات نسبت به روزهای قبل دنبال شود.

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار