خانه / خبرنامه / معرفی بیکارترین رشته های دانشگاهی ایران

معرفی بیکارترین رشته های دانشگاهی ایران

موضوع اشتغال فارغ التحصیلان در سال های اخیر یکی از چالش های بزرگ کشور در مسئله بیکاری شده و دولت ها مرتباً پیرامون آن سخن می گویند. با این وجود، به اعتقاد کارشناسان بازار کار حل مسئله بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی چند راه مشخص دارد که غیر از آن کار خاصی نمی توان کرد و نباید امیدوار به حل مشکلات اشتغالی جوانان درس خوانده بود.

اولاً اینکه باید روند رو به رشد ورود به دانشگاه و رقابت شکل گرفته بین دانشگاه های مختلف در جذب دانشجو متوقف شود، آموزش ها کیفی و بر اساس نیاز بازار کار باشد. همچنین از زمان مدرسه به بچه ها بیاموزند که دانشگاه رفتن آخر آرزو و بالاترین درجه موفقیت نیست و بسیاری اتفاقاً اگر راه دانشگاه را نروند در آینده فرد موفقی خواهند بود. به جای برگزاری دوره های نمایشی آموزش شغلی در مدارس، اقداماتی عملی در این زمینه صورت گیرد و مسئله مهارت شغلی برای فرزندان کشور مهم جلوه داده شده و مباحث تئوریک تحصیلی به سمت مباحث عملی و مهارتی سوق یابد.

بر اساس بررسی انجام شده توسط پژوهشکده آمار ایران، حدود ۳۴ درصد از افراد فارغ‌التحصیل عالی از نظر اقتصادی را غیرفعال اعلام کرد. رشته حفاظت محیط زیست با ۴۹ درصد، رشته علوم رایانه با ۴۰ درصد، رشته هنر با ۲۷ درصد، معماری و ساختمان سازی با ۲۶ درصد، رشته فیزیک با ۲۲ درصد، رشته علوم زیستی ۲۲ درصد، رشته کشاورزی ۲۲ درصد، رشته حقوق ۲۲ درصد، حرفه های مهندسی ۲۱ درصد، علوم اجتماعی و رفتاری ۲۰ درصد،ب ازرگانی و علوم اجتماعی ۲۰ درصد، دامپزشکی ۱۹درصد، خدمات پزشکی ۱۹درصد، ریاضیات و آمار ۱۸درصد به ترتیب بیکارترین رشته های دانشگاهی در ایران است.

720

درباره فرشید سلیمی

دانشجوی دکتری اقتصاد، تحلیلگر مسائل اقتصادی.