خانه / بازارمالی / ارز و طلا / کاهش تقاضای چین و افزایش ارزش دلار عامل موثر در قیمت جهانی طلا

کاهش تقاضای چین و افزایش ارزش دلار عامل موثر در قیمت جهانی طلا

موسسه سرمایه گذاری ام کی اس سوییس بر این باور است که ۲ عامل مهم و اساسی بر افت قیمت طلا در ر وزهای اخیر موثر بوده است.

به گزارش تحلیل بانک به نقل از رویترز، تحلیلگران موسسه سرمایه گذاری ام کی اس تاکید کردند: کاهش تقاضای فیزیکی در بازار چین موجب شده است تا قیمت جهانی طلا در روزهای اخیر به پایین تر از میانگین قیمت در ۲۰۰ روز گذشته برسد. بر اساس این گزارش تحلیلگران اقتصادی معتقدند که تعطیلی بازارهای چین به علت جشن های ملی طی روزهای گذشته فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کرده است. از سوی دیگر تقویت ارزش دلار آمریکا نیز عامل مهمی برای کاهش قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی بوده است. انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در آمریکا موجب شده است تا ارزش دلار و شاخص سهام در بازارهای مالی این کشور با افزایش روبرو شود. این تحلیل نشان می دهد که سطح حمایتی قیمت طلا در روزهای آینده ۱۲۶۹ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۲۵۰ دلار کاهش خواهد یافت.

سین لاسک تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری والش تریدینگ نیز بر این باور است که انتشار آمارهای اشتغال آمریکا در ماه سپتامبر که قرار است جمعه منتشر شود، تاثیر مهمی بر قیمت جهانی طلا و ارزش دلار خواهد داشت. به نظر می رسد قیمت طلا پس از افت شدید در روزهای گذشته در شرایط کنونی به دنبال دستیابی به ثبات نسبی خواهد بود.

برخی تحلیلگران اقتصادی نیز معتقدند که قیمت طلا در کوتاه مدت تحت فشار ناشی از افزایش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر قرار خواهد داشت. اظهارات اخیر جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا درباره اوضاع اقتصادی و سیاست های پولی آمریکا موجب شده است تا گمانه زنی ها نسبت به افزایش نرخ بهره این کشور طی ماه های آینده بیشتر شده و این مساله فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کند.

به نظر می رسد اوضاع سیاسی جهان به خصوص تحولات کره شمالی نیز می تواند عامل مهمی برای تعیین قیمت جهانی طلا در روزهای آینده باشد. تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی نیز می تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشد.

اگر آمارهای اشتغال آمریکا امیدوار کننده باشد، این احتمال وجود دارد که ارزش دلار با افزایش و قیمت طلا با کاهش روبرو شود. اعلام سیاست های مالیاتی ترامپ نیز می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات ارزش دلار داشته باشد.

بلومبرگ

720

درباره فرشید سلیمی

دانشجوی دکتری اقتصاد، تحلیلگر مسائل اقتصادی.