خانه / اقتصاد / پیش بینی بیزینس مانیتور از آینده توافق هسته‌ای ایران

پیش بینی بیزینس مانیتور از آینده توافق هسته‌ای ایران

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در امریکا بارها در مورد ضرورت بازنگری توافق هسته‌ای صحبت شد. مسئله‌ای که ایران و شمار زیادی از کشورهای حاضر در توافق آن را مردود می‌دانند. اما دونالد ترامپ روی این مسئله تاکید دارد و در روز ۱۶ اکتبر سال جاری ‌‌‌‌‌که قرار بر بررسی مجدد این توافق ‌‌‌‌‌است، فرصت سنگ‌اندازی و به چالش کشیدن این توافق ‌‌‌‌‌به امریکا داده خواهد شد.

در صورتی که کنگره امریکا در روز ۱۶ اکتبر سال جاری ادعا کند این توافق ‌‌‌‌‌اعتبار لازم را ندارد و نمی‌تواند مانع از توسعه فعالیت هسته‌ای ایران شود‌،‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ امریکا ‌‌‌‌‌می‌تواند تحریم‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی یک‌جانبه‌ای علیه ایران وضع کند و این تحریم‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به اقتصاد ایران آسیب‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی زیادی وارد خواهد کرد‌.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ البته می‌تواند اعتبار امریکا در عرصه بین‌المللی را هم خدشه‌دار کند و ‌‌‌‌‌باعث شود تا قدرت این ‌‌‌‌‌کشور به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا که در تصمیم‌گیری‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی جهانی حضوری پررنگ دارد کاهش یابد.

به همین دلیل است که انتظار می‌رود ‌‌‌‌‌کنگره برخلاف منافع کشورش تصمیم نگیرد. ولی همین بازنگری و احتمال افزایش سخت‌گیری از طرف امریکا یا به تعویق انداختن روند عادی‌سازی فعالیت اقتصادی ایران خود می‌تواند تنش زیادی در بازار ایجاد کند و قیمت نفت هم تحت تاثیر این تنش قرار خواهد گرفت.

تاثیر این بازنگری و نتیجه احتمالی آن روی بازار نفت بسیار زیاد است زیرا ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت ‌‌‌‌‌اوپک است. اگر کنگره اعلام کند که ایران به توافق پایبند نبوده است ‌‌‌‌‌و تحریم‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی یک‌جانبه‌ای ‌‌‌‌‌علیه ایران وضع کند، ‌‌‌‌‌ورود سرمایه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خارجی به صنعت نفت ایران کمتر خواهد شد و از شمار شرکت‌های خارجی که بعد از اجرایی شدن برجام برای همکاری با ایران پیشگام شده‌اند‌،‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاسته می‌شود. آمارها نشان می‌دهد قبل از اینکه ایران ‌‌‌‌‌و کشورهای ۵+۱ به توافق هسته‌ای دست پیدا کنند، حجم صادرات نفت ایران به ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود زیرا تحریم‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی بین‌المللی دسترسی به بیمه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی کشتی‌رانی برای حمل نفت به بازار مصرف جهانی را محدود کرده بود ‌‌‌‌‌و تحریم‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی بانکی اجازه انتقال دلار به ایران را نمی‌داد.

بعد از اجرایی شدن ‌‌‌‌‌توافق هسته‌ای، ایران توانست صادرات خود را به مرز ۳.۸ میلیون بشکه در روز برساند‌.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حال اگر بازنگری روی توافق باعث وضع تحریم‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تازه شود و ایران تولید خود را کاهش دهد، عرضه نفت به بازار مصرف کاهش چشم‌گیری پیدا خواهد کرد و زمینه برای افزایش مجدد قیمت نفت و تکرار تجربه سال‌های ۲۰۱۳ و نیمه اول ۲۰۱۴ فراهم خواهد شد.

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار