خانه / اقتصاد / توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر جلوی رشد تقاضا برای نفت را نمی‌گیرد

توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر جلوی رشد تقاضا برای نفت را نمی‌گیرد

دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) گفت، هرچند انرژی های تجدیدپذیر سریعترین رشد را در بین تمام انواع انرژی ها شاهد است، تقاضا برای نفت در طی ۵ سال آینده «روند رشد خوبی» را تجربه خواهد کرد. محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت، تقاضا برای نفت تا سال ۲۰۲۲ میلادی به طور متوسط روزانه ۱٫۲ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت و در طی سال ۲۰۳۵ تا ۲۰۴۰ روزانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش خواهد یافت. وی افزود، سهم سوخت های از انرژی جهان تا سال ۲۰۲۰ به ۸۰ درصد و تا سال ۲۰۴۰ میلادی به ۷۵٫۴ درصد کاهش خواهد یافت.
وی افزود، منابع باد، خورشید، ژئوترمال و فتوولتائیک رو به رشد ترین منابع انرژی خواهند بود و سهم آنها از انرژی جهان طی سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۴۰ به طور متوسط رشد سالانه ۶٫۸ درصدی خواهد داشت، اما تا سال ۲۰۴۰ میلادی همچنان کمتر از ۵٫۵ درصد از کل انرژی جهان را تشکیل خواهد داد. بارکیندو در شرایطی چشم انداز خود از وضعیت تقاضا در بازار نفت را مورد بحث قرار می دهد که اوپک و متحدانش در تلاش برای کاستن از مازاد عرضه جهانی نفت هستند که از سال ۲۰۱۴ به این طرف موجب افت شدید قیمت نفت شده است.
اوپک، روسیه و دیگر عرضه کنندگان نفت در حال بحث در این خصوص هستند که آیا توافق کاهش تولید را که در پایان مارس ۲۰۱۸ منقضی خواهد شد، تمدید کنند یا نه. بارکیندو افزود: «چشم انداز میان مدت تقاضا برای نفت با یک متوسط رشد سالانه مناسب، تا سال ۲۰۲۲ رشد قابل توجهی خواهد داشت… پیش بینی ما این است که به رغم کاهش کلی سهم سوخت های فسیلی از انرژی جهان تا سال ۲۰۴۰، این انرژی ها همچنان نقش غالب و مسلطی را از انرژی جهان خواهند داشت.»

720

درباره فرشید سلیمی

دانشجوی دکتری اقتصاد، تحلیلگر مسائل اقتصادی.