خانه / بازارمالی / ارز و طلا / دلار در اولین روز آبان ماه

دلار در اولین روز آبان ماه

در اولین روز آبان‌ماه، معامله‌گران اعتباری دلار تلاش زیادی کردند که دامنه نوسانات را بالا ببرند، ولی قیمت این ارز تنها به نوسانات جزئی اکتفا کرد. روز دوشنبه، شاخص بازار ارز ۳ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۴ هزار و ۱۶ تومان رسید.

به گفته فعالان، پس از کاهش تقاضای روزهای انتهایی مهرماه، میزان تقاضا در روز اول دومین ماه پاییز کمی بالا رفت و همین موضوع زمینه را برای رشد قیمت فراهم آورد.

با این حال آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار بود، ادامه روزهای کم‌نوسان دلار بود.در حالی که برخی معامله‌گران فردایی و امروزی سعی داشتند با افزایش تحرکات و معاملات خود با قیمتی بالاتر از سطح قیمت‌های نقدی بازار دامنه نوسان را افزایش دهند، این اتفاق رخ نداد و دلار زیر ۴ هزار و ۲۰ تومان باقی ماند. یکی از عوامل اصلی که به ثبات نسبی قیمت کمک کرد، عرضه متناسب و به موقع بازارساز بود.

در ابتدای روز دوشنبه معاملات امروزی نیز عمدتا در انتهای محدوده ۴ هزار و ۲۰ تومان صورت می‌گرفت. به این ترتیب، با توجه به بالا بودن قیمت دلار در معاملات فردایی و امروزی نسبت به معاملات نقدی می‌توان گفت که بازیگران اعتباری بازار تمایل بیشتری برای بالا آوردن قیمت داشتند.

دو دلیل عمده را برای وقوع این اتفاق بیان کردند. اولین موضوع مربوط به عامل انتظارات بود. در واقع معامله‌گران آتی انتظار دارند که قیمت در مسیر افزایشی قرار بگیرد. عامل دومی که در بازار به آن اشاره شده، ضرر برخی معامله‌گران پس از نوسانات زیاد اواسط مهر بود که موجب شده است این عده از پایین آمدن قیمت در معاملات فردایی دچار ضرر بیشتری شوند؛

در نتیجه سعی می‌کنند قیمت را بالا نگه دارند.در اولین روز هفته، حجم تقاضا و معاملات در بخش نقدی بازار نیز بالا رفته بود. به گفته فعالان، با آغاز ماه جدید تقاضای تازه نیز به بازار گسیل شده است؛ البته عده‌ای نیز باور دارند تقاضای جدیدی به بازار وارد نشده است و بازار تنها پس از روزهای کم تقاضای انتهای مهر به حالت عادی بازگشته است.آنچه روز دوشنبه، از بالا رفتن میزان نوسانات جلوگیری کرد، بالا رفتن عرضه بازارساز نسبت به روزهای گذشته بود. در حالی که در یک ساعت ابتدایی روز قیمت دلار بیشتر در محدوده ۴ هزار و ۲۰ تومان قرار داشت، در نهایت این ارز در محدوده ۴ هزار و ۱۰ تومان به کار خود پایان داد. بازارساز روز دوشنبه، عرضه خود را از حدود ساعت۱۱:۳۰ و با قیمت ۴ هزار و ۳ تومان آغاز کرد

720

درباره سردبیر بخش اقتصادی

دانشجوی دکتری اقتصاد تحلیلگر مسائل اقتصادی