خانه / اقتصاد / سوپراستارهای حرفه ای در اقتصاد!!!

سوپراستارهای حرفه ای در اقتصاد!!!

همیشه این سوال برای من وجود داشت که چرا یک بازیکن فوتبال و یا آدم حرفه ای هادرآمدی بسیار بالاتر از بقیه دارند؟ آدم معروف ها می‌توانند هنرپیشه یا کارگردان سینما، ورزش‌کار، مربی ورزشی، پزشک متخصص، مدیر شرکت، سخن‌ران حرفه‌ای، موسیقی‌دان، مشاور روان‌پزشکی باشند. مدل‌های سوپراستار در اقتصاد که با این مقاله مشهور شروع شده است سعی می‌کند به این سوال جواب بدهد.

فرض کنیم شرکت ایران خودرو نیاز به یک طرح توجیهی مناسب دارد و می‌خواهد  برای نوشتن یک گزارش طرح توجیهی استاندارد ، متخصص اقتصادی و یا کارشناس مالی حرفه ای استخدام کند. نوع کار طوری است که عده زیادی از اقتصاد دانان و دانشجویان قادر هستند آن‌را به خوبی انجام دهند. تنها تفاوت بین کارشناسان “سرعت (بهره‌وری) ” است. فرد الف می‌تواند برنامه را در عرض ۱۰۰ ساعت بنویسد ولی فرد ب برای نوشتن برنامه ۲۰۰ ساعت لازم دارد. فرض کنیم عجله‌ای ناگهانی برای تمام کردن برنامه نداریم. در تعادل دست‌مزد الف ۲ برابر ب خواهد بود و در این نقطه کارفرما بین انتخاب آن‌ها بی‌تفاوت خواهد بود. این حالتی است که تابع تولید ما نیاز به فوق ستاره ندارد و کمیت (۱۰۰ساعت الف یا ۲۰۰ساعت ب ) و کیفیت (بهره‌وری دوبرابر الف ) جایگزین هم هستند. بسیاری از مشاعل از این جنس هستند و لذا تفاوت بین نیروهای خوب و بد کمابیش کوچک (در حد چند برابر) و پیوسته است.

حالا فرض کنیم که خدای ناکرده نیاز به یک جراحی مهم وجود دارد . آیا باز هم نیاز به یک سوپراستار و یک متخصص حرفه ای وجود ندارد؟؟؟!! یا اگر بخواهید نامزدتان یا استاد راه‌‌نمای‌تان را برای اولین بار به شام دعوت کنید احتمالاً ترجیح می‌دهید یک بار به یک رستوران خوب بروید تا ۳ بار به یک رستوران شلوغ معمولی. و یا انکه یک تهیه کننده سینما برای کسب درآمد ولو به قیمت کاهش کیفیت فیلم از هنرمندان زیبارو بهره می برد .

خلاصه این مدل این است که چون افراد بین جای‌گزینی گزینه برتر با واحدهای بیش‌تری از گزینه‌های پایین‌تر “بی‌تفاوت نیستند”، تقاضا برای نفر اول به صورت غیرخطی با تفاوت او با نفرات بعدی بالا می‌رود و طبعاً چون ظرفیت محدود است در تعادل دست‌مزد نفر اول بسیار بالاتر از بقیه قرار می‌گیرد. به طور کلی شرایط طوری پیش میرود که عدم بهره برداری از سوپراستارها ، برای پروژه هزینه دارد . مقدار تقاضا و میزان هزینه ناشی از عدم استفاده از سوپراستارها در این توابع مورد بهره برداری قرار می گیرد .

باید پذیرفت وقتی سوپراستارها به طور نمایی تابع تولید و مطلوبیت تولید کننده و مصرف کننده را افزایش می دهند ، به طور نمایی نیز درآمد آنها افزایش می یابد

پیامدهای مدل را می‌شود در ابعاد مختلف ادامه داد. مثلا برای کسی که تازه وارد یک کارراهه از این جنس می‌شود (علاقه مندانی که سودای تبدیل شدن به بازگر حرفه ای همچون مریم سلطانی را دارند، وارد دنیای سینما می‌شوند) عدم‌اطمینان و واریانس مربوط به دست‌مزد آینده بسیار بالاتر است تا کسانی که وارد حرفه‌‌های غیرسوپراستاری (کارمند بانک) می‌شود. البته همین سوپراستار بودن زمینه فعالیت های پس از خروج از شغلی که شرایط  سوپراستار شدن را برای وی فراهم کرده ، با کیفیت و درآمد  بهتر را نیز برای او فراه م می نماید .

در این مقاله عرضه و تقاضای افراد برای سوپراستارها مورد بررسی قرار گرفته و صرفه های بیرونی ناشی از عدم بکارگیری سوپراستارها مورد بررسی قرار می گیرد .

 لینک دانلود اقتصاد شناسی آدم معروف ها !!!!

 

عباس دادجوی توکلی – دانشجوی دکتری اقتصاد

720

درباره سردبیر بخش اقتصادی

دانشجوی دکتری اقتصاد تحلیلگر مسائل اقتصادی