خانه / بانک / میزان سرمایه بانکهای خصوصی و دولتی

میزان سرمایه بانکهای خصوصی و دولتی

یکی از موضوعاتی که سب کاهش ریسک ورشکستگی بانکها می شود میزان سرمایه آنهاست. بانک مرکزی ایران میزان کفایت سرمایه را ۸ درصد در نظر گرفته که این رقم در سطح بین المللی از کمترین‌ها به شمار می رود اما در همین حد نیز برخی از بانکها استانداردهای لازم را رعایت نکردند.

به گزارش بانک مردم، سرمایه بانک‌های دولتی در سال ۹۲ حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در ابتدای سال ۱۳۹۶ به  مبلغ  ۵۴ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. به عنوان نمونه  سرمایه بانک سپه در این مقطع با ۶۲ درصد رشد از ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. برای  اصلاح ساختار بانکها باید  ترازنامه های آنها تغییر کرده و بر  شفافیت صورت های مالی آنها تاکید شود.  حال آنکه گام نخست در اصلاح ساختار ترازنامه بانک ها به کفایت سرمایه آنها مربوط می شود و لازم است بانک ها در این زمینه خود را با معیارهای بین المللی هماهنگ کنند.

بر همین اساس و برای کاهش ریسک بانکها ، در تبصره ۱۷ لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ آمده است که به دولت اجازه داده می شود سرمایه بانک های ملی، سپه و کشاورزی را حداکثر تا پنجاه هزار میلیارد ریال از محل حساب های پرداختی آنها به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بابت سود و وجه التزام مربوط به اضافه برداشت و خطوط اعتباری دریافتی که تاکنون در دفاتر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به حساب درآمد منظور نشده است، افزایش دهد.

گفتنی است؛ نسبت کفایت سرمایه از ﺣﺎﺻﻞ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ پایه ﺑﻪ ﻣﺠﻤﻮﻉ ﺩﺍﺭﺍیی‌های ﻣﻮﺯﻭﻥ ﺷﺪﻩ ﺑﻪ ﺿﺮﺍﻳﺐ ریسک ﺑﺮﺣﺴﺐ ﺩﺭﺻﺪ به دست می آید که برای نخستین بار کمیته بال در سال ۱۹۸۸ آن را مطرح و به بانک های دنیا معرفی کرد.

کمیته بال یا کمیته بازل که از نمایندگان ارشد بانک های مرکزی کشورهای گروه ۱۰ تشکیل می شود، توصیه هایی را در زمینه استانداردهای بین المللی بانکداری تدوین و معرفی می کند که اگرچه اجرای آن الزامی نیست اما از پیش نیازهای روابط بانکداری در نظام بین الملل به شمار می رود.
لینک دانلود : 
جزئیات سرمایه، سرمایه پایه و نسبت کفایت سرمایه برای ۲۱ بانک و یک موسسه اعتباری

برنامه‌های افزایش سرمایه از ابتدای سال ۹۵ تاکنون

برنامه‌های افزایش سرمایه از ابتدای سال ۹۵ تاکنون
نام بانک میزان افزایش سرمایه وضعیت محل تامین
ملت ۱۰۰۰ میلیارد تومان انتشار بیانیه ثبت افزایش سرمایه اندوخته کفایت سرمایه
پاسارگاد ۸۴۰ میلیارد تومان ثبت افزایش سرمایه مطالبات و آورده نقدی
انصار ۵۵۰ میلیارد تومان انتشار گزارش توجیهی مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی
پارسیان ۲۶۲۴ میلیارد تومان اظهارنظر حسابرس و بازر قانونی مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی
دی ۱۴۰ میلیارد تومان به ثبت رسید سود انباشته
720

درباره سردبیر بخش اقتصادی

دانشجوی دکتری اقتصاد تحلیلگر مسائل اقتصادی