خانه / اقتصاد / فرصت­ رشد اقتصادی از طریق سرمایه­ گذاری خارجی

فرصت­ رشد اقتصادی از طریق سرمایه­ گذاری خارجی

آمارهای جهانی حاکی از این است که کشورهایی که اکنون در صدر فهرست توسعه‌یافته‌ترین کشورهای جهان هستند، با جذب سرمایه‌گذاری بسیار کلان خارجی به این هدف بزرگ نائل آمده‌اند. کشور آمریکا تا سال ٢٠١١ توانست ١٨١٨‌ میلیارد دلار، بریتانیا هزارو ١٣۵ میلیارد دلار، هنگ‌کنگ حدود ٧٧٠‌ میلیارد دلار، آلمان ٧۶۴‌ میلیارد دلار، چین ۶٩٩‌ میلیارد دلار، فرانسه ۶٩٧‌ میلیارد دلار، بلژیک ۶٣٣‌ میلیارد دلار، هلند ۴۵١‌ میلیارد دلار، اسپانیا ۴۴٠‌ میلیارد دلار، کانادا ٣٩٨ میلیارد دلار، ایتالیا ٢٩۵‌ میلیارد دلار و استرالیا ٢۴۶‌ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با آشکار شدن بیشتر تأثیرات برجام در سال ۱۳۹۶ و تداوم رونق اقتصاد، سال ۱۳۹۶، سالی استثنایی در تاریخ ایران تلقی می‌شود.

اگر سال جاری اولین سال اجرای برنامه ششم تلقی شود، افزایش ورود سرمایه‌های خارجی را می‌توان اقدامی در راستای تحقق اهداف از پیش تعیین شده در این حوزه دانست.

در قالب برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است که ۱۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه خارجی در ۵ سال وارد ایران شود. این رقم خیره کننده می‌تواند بنیان‌های اقتصادی ایران را تحت تأثیر خود قرار دهد. با این حال باید توجه داشت که همواره عملکرد برنامه ‌های سرمایه گذاری از پیش بینی‌ها عقب‌تر است و ایران ممکن است در صورت تداوم وضعیت موجود به سختی بتواند این ایده را محقق سازد.

طی دو سال اخیر، هیأت ‌های خارجی فراوانی از ایران بازدید کرده و مذاکرات گسترده‌ای میان اعضای این هیات‌ها و ایران صورت گرفته است. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد اقتصاد ایران در سال جاری می‌تواند شرایط تازه‌ای را با ورود سرمایه‌های خارجی تجربه کند.

در ژانویه سال ۲۰۱۴ قطر به ایران پیشنهاد داد در توسعه پارس جنوبی به این کشور کمک کند. وقتی ایران مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را با موفقیت به پایان رساند، قطر درگیر فشار زیاد ایران برای افزایش تولید شد. اگر این کار به گونه‌ای بدون برنامه ادامه پیدا کند، تمام میدان گازی زیردریایی می‌تواند در معرض خطر باشد. بنابراین برای قطر سودمند است که به همسایه بزرگ‌تر خود در افزایش تولید به روشی کارآمد کمک کند.

طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده و گزارش‌های وزارتخانه‌های مختلف، برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در کشور به ۵٠٠‌ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در میادین مشترک نفت و گاز و پتروشیمی، توسعه صنعت هوایی و ریلی، زیرساخت‌های عمرانی، نیروگاه‌های خورشیدی و سایر حوزه‌ها نیاز است. از این رو، یکی از مهم ترین سر فصل هایی که برای پیش برد توسعه اقتصادی، همواره مورد تاکید رئیس جمهور  بوده، جذب سرمایه گذاری خارجی است.

عمده‌ترین هزینه‌های دولت عبارت‌اند از هزینه‌های سنگین آموزش‌وپرورش، آموزش عالی، حوزه دفاعی، یارانه‌های مستقیم و غیرمستقیم، هزینه‌های سنگین حقوق و مزایای بازنشستگان و سایر حوزه‌ها که به‌این‌ترتیب با درآمدهای محدود موجود نمی‌توان به اهداف یادشده دست یافت. بنابراین برای توسعه کشور، تحول و شکوفایی اقتصاد ملی، ایجاد اشتغال پویا و تبدیل ایران به یکی از کشورهای مترقی جهان چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد.

برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در گام اول می‌بایست تحریم‌ها کاملا لغو می‌شدند که دولت دکتر روحانی و تیم مذاکره‌کننده، تا حد زیادی با رسیدن به توافق برجام، این گام را برداشت. تا زمانی که تحریم‌ها لغو نشوند هیچ‌یک از اهداف قابل تحقق نیست و نمی‌توان به ظرفیت‌های ویژه ایران در توسعه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و حوزه هوایی و ریلی، انرژی لایزال و بی‌کران خورشیدی که مزیت ویژه مهمی برای ایران است و سایر پیشرفت‌های اقتصادی دست یافت. ظرفیت‌های بالقوه ایران در حوزه نفت و گاز و به‌ویژه صنایع بالادستی و پایین‌دستی پتروشیمی نیاز به حداقل ٢٠٠ ‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از خام‌فروشی و افزایش سالانه صد ‌میلیارد دلاری درآمد ملی دارد…

ایران با جذب بیش از ۱۱ میلیارد دلار سرمایه خارجی در سال گذشته توانست رتبه دوم کشور سرمایه پذیر در منطقه را از آن خود کند. با این حال به نظر می رسد راه دشواری برای تحقق ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی (پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه)، در پیش باشد؛ امری که مستلزم تلاش جدی دولت برای جذب سالانه ۳۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی است.

 

 

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار