خانه / اقتصاد / آیا استفاده از کارت های اعتباری یارانه برای خانوار صرفه اقتصادی دارد و یا دریافت نقدی یارانه؟

آیا استفاده از کارت های اعتباری یارانه برای خانوار صرفه اقتصادی دارد و یا دریافت نقدی یارانه؟

بانک مرکزی در سال ۹۶ در صدد است که روش‌هایی را برای تأمین وثیقه آسان از سوی مردم در دستور کار قرار دهد، بطوریکه در خبرها داشتیم؛ تمامی افرادی که یارانه دریافت می‌کنند؛ می‌توانند با ضمانت حساب یارانه، کارت خرید ۵ میلیون تومانی از تمامی بانک‌ها دریافت کنند.

این موضوع در حد یک خبر باقی‌ ماند تا جایی که در هفته جاری، سیف رئیس بانک مرکزی خبر از ابلاغ دستور العمل پرداخت وام بانکی ۵ میلیون تومانی با وثیقه قرار دادن یارانه‌های دریافتی را داد و گفت: دستورالعمل پرداخت این وام‌ها به بدنه بانکی ابلاغ شده است و بانک‌ها در حال عمل هستند. اگر این وام به صورت کارت های اعتباری و تحت عقود مرابحه ای به یارانه بگیران اعطا گردد، شامل ۱۸ درصد سود و مبلغی هم تحت عنوان کارمزد خواهد بود و با توجه به شرایط کنونی اعطای تسهیلات در بانک ها احتمالا با بازپرداخت سه ساله و حداکثر پنج ساله به مشتریان پرداخت می گردد. حال سوالاتی که مطرح می شود؛

آیا استفاده از کارت های اعتباری که صرفاً برای خرید کالا و خدمات بوده و تراکنش‌های مالی برداشت وجه و انتقال وجوه از آن امکانپذیر نیست، برای سرپرست خانوار صرفه اقتصادی داشته و یا دریافت نقدی یارانه؟ همچنین کل دریافتی یارانه برای سرپرست خانوار در طول دوره سه ساله و پنج ساله برای سرپرست خانوار صرفه اقتصادی دارد و یا بازپرداخت کارت اعتباری یارانه سه و پنج ساله که فقط برای خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد؛ که در ادامه به بررسی سوالات مطرح شده خواهیم پرداخت.

با قبول این فرضیات، اگر استفاده از کارت اعتباری یارانه را برای خانواده ۴ نفره مورد بررسی قرار دهیم که سرپرست خانوار فقط می تواند از این کارت برای خرید کالا و خدمات استفاده نماید؛ کل بازپرداخت مبلغ ۵ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد و مبلغی هم بعنوان کارمزد در دوره سه ساله مبلغی در حدود ۶۷۰۰۰۰۰ تومان و برای دوره پنج ساله مبلغی در حدود ۸۰۰۰۰۰۰ تومان خواهد بود. حال اینکه در همین دوره سه ساله، سرپرست خانواده ۴ نفره، (مبلغ یارانه ۴۵۵۰۰ برای هر نفر) مبلغ ۶۵۵۲۰۰۰ تومان و برای پنج سال مبلغ ۱۰۹۲۰۰۰۰ تومان دریافت می کند که می تواند در هر بخش دلخواه مورد استفاده قرار دهد و یا پس انداز نماید. همچنین ما برای سادگی محاسبات، نرخ تورم خرید کالا و خدمات را در دوره سه ساله و پنج ساله ثابت در نظر گرفتیم که باتوجه به پیشینه اقتصادی کشور و افزایش تورم در هر دوره، بطور قطع علاوه بر بازپرداخت مبلغی بیشتر از پنج میلیون تومان در دوره سه ساله و پنج ساله، تورم کالایی نیز به این بازپرداخت اضافه می شود که همین مسئله استفاده از کارت های اعتباری را برای خانوار به طور قطع جذاب نمی کند. البته همانطوریکه وزیر اقتصاد همچنان از شب واریز یارانه نقدی به عنوان مصیبت عظمای دولت یاد می‌کند، ماهیت اجرای سیاست هدفمندی یارانه جای بحث بسیاری دارد که می توانست با کمی درایت به شیوه های صحیح اجرا شود و یا از روش های جایگزین اجرای سیاست هدفمندی یارانه ها استفاده کرد که بطور قطع بار اشتغال زایی فراوانی برای کشور داشت که در همین سایت تحلیل بانک به تفصیل در گزارش جداگانه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

ولی در حالت کلی باید دید که این محصول با نرخ بهره  پایین تر و تحت عقود و شرایط دیگر به مشتریان پرداخت خواهد شد و یا با شرایط کنونی این کار صورت می گیرد و یک یارانه بگیر را حداقل ۳ سال از یارانه کنونی خود محروم می کند، که  تمام جوانب کار باید به دقت مورد بررسی واقع شود تا سرنوشتی مثل کارت های اعتباری خرید کالا که در سال های گذشته انتشار یافت، پیدا نکند.

 

*فرشید سلیمی

* علی هادی

720

درباره هادی