خانه / اقتصاد / دلایل رد ورشکستگی بانک ها

دلایل رد ورشکستگی بانک ها

با وجود شایعاتی که اخیرا به صورت هدفمند در رابطه با ورشکستکی بانک ها مطرح شده است، چند دلیل برای رد ورشکستگی بانک ها و موسسه های اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی وجود دارد:

  • تقدم چتر نظارتی بانک مرکزی بر اقدام قضایی: اقدام های نظارتی بانک مرکزی به نحوی است که از رسیدن یک بانک یا موسسه اعتباری مجوزدار به مرحله ورشکستگی جلوگیری می کند و البته در این زمینه، موضوع فعالیت موسسه های غیرمجاز، داستان متفاوتی است.
  • صورت های مالی جدید همگرا با «آی.اف.آر.اسIFRS-»: اصرار بانک مرکزی در تدوین صورت های مالی با استانداردهای جدید علاوه بر مزیت های آن برای ارتباطات بانکی بین المللی، از تلاش برای حفظ حقوق سپرده گذاران در برابر سهامداران بانک ها حکایت دارد زیرا منابع و درآمدهای بانکی در حقیقت از سپرده های مشتریان بانک ها به دست می آید و هرگونه تهدید در آینده این منابع و وصول نشدن آنها می تواند آینده سپرده های مردم را تحت تاثیر قرار دهد.
  • کاهش سهم مطالبات معوق بانک ها: در سایه اقدام های نظارتی بانک مرکزی و تلاش دولت برای رفع موانع تولید، مطالبات معوق نظام بانکی که در آغاز دولت یازدهم ۱۴٫۷ درصد از کل تسهیلات بود، به حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است، هرچند در نظام بانکداری بین الملل، استانداردهای جهانی ۲ تا ۳ درصد وصول نشدن مطالبات را طبیعی می دانند و بانک مرکزی در تلاش است تا ۱) از طریق شناسایی اقلام معوق دیگر بانک ها که در صورت های مالی آنها منعکس نشده است و ۲) پیگیری وصول مطالبات، این درصد را کاهش دهد.
  • افزایش سرمایه بانک های دولتی: در راستای اجرای برنامه افزایش سرمایه بانک های دولتی، سرمایه بانک ها از ۱۱۰ هزار میلیارد ریال در سال آغازین دولت یازدهم، به ۵۹۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ افزایش یافت که این امر از محل تسعیر ارز و قانون بودجه کل کشور انجام شد که ضمن اصلاح ترازنامه بانک ها و خروج بدهی های دولت از آنها، نسبت کفایت سرمایه آنها را نیز بهبود می بخشد.
  • تشکیل صندوق ضمانت سپرده ها: صندوق ضمانت سپرده ها بر اساس ماده ۹۵ قانون برنامه پنجم توسعه به عنوان یکی از نهادهای مرتبط با مسئله توقف بانکی در کنار نهاد تنظیم گر و ناظر پولی یعنی بانک مرکزی تشکیل شد. این صندوق با دریافت حق عضویت، سپرده های مردم را ضمانت می کند و همه بانک ها و موسسه های اعتباری مجاز مکلفند عضو صندوق شوند. صندوق ضمانت سپرده ها براساس شرایطی که در قانون و اساسنامه و آیین نامه مربوط پیش بینی شده در برابر سپرده گذاران مشمول، متعهد است و آنها نباید راجع به دسترسی به سپرده هایشان نگرانی داشته باشند.

هرچند در ماه های اخیر، شایعه ورشکستگی بانک ها دستمایه تبلیغ علیه عملکرد اقتصادی دولت بود، اکنون فروکش کرده است؛ با وجود این به نظر می رسد ذینفعان طرح «بانک هراسی» برای پایان دادن به این داستان تمایل ندارند.

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار