خانه / بازارمالی / ارز و طلا / بازار طلا منتظر اظهارات مهم جانت یلن؛ رئیس فدرال رزرو آمریکا

بازار طلا منتظر اظهارات مهم جانت یلن؛ رئیس فدرال رزرو آمریکا

در حالی که مدیران صندوق های سرمایه گذاری بزرگ جهان یک ماه پیش امید زیادی به عملکرد قیمت طلا در سال ۲۰۱۷ داشتند ولی تازه ترین بررسی ها و نظرسنجی ها نشان می دهد، مدیران صندوق های سرمایه گذاری نسبت به روند صعودی قیمت طلا ناامید شده و میزان ذخایر طلای خود را کاهش می دهند. میزان ذخایر طلای صندوق های سرمایه گذاری جهان موسوم به اس پی دی آر طی هفته گذشته با کاهش شدیدی روبرو شده و به پایین ترین سطح از مارس رسیده است.

حتی در شرایطی که نگرانی ها نسبت به تشدید تنش های ژئوپلیتیک افزایش یافته، قیمت طلا که در ماه  ژوئن به بالاترین سطخ در ۷ ماه اخیر رسیده بود، اکنون در ۵ هفته اخیر به طور متوالی کاهش داشته و نزدیک به پایین ترین رقم در ۴ ماه اخیر رسیده است. به نظر می رسد سرمایه گذاران بین المللی نسبت به اقدام احتمالی بانک های مرکزی بزرگ حهان برای افزایش نرخ بهره و متوقف کردن سیاست های انبساطی پولی کاملا هیجان زده شده اند.

سرمایه گذاران بین المللی امروز و فردا منتظر اظهارات مهم جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا در نشست کنگره هستند.

ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن به بالاترین سطح در ۲ ماه اخیر رسیده است. شاخص سهام در بازارهای جهانی نیز با افزایش روبرو شده است. انتشار امارهای مثبت و امیدوار کننده اقتصادی در آلمان و افزایش ارزش سهام شرکت های فناوری اطلاعات در آمریکا تاثیر زیادی بر رشد شاخص سهام داشته است.

بهره اوراق قرضه ده ساله آمریکا نیز با کاهش روبرو شده است. فدرال رزرو نیویورک نیز در تازه ترین گزارش خود در ارزیابی اوضاع اقتصادی آمریکا اعلام کرد: میزان هزینه های مصرفی طی ماه های آینده با افزایش روبرو خواهد شد و بازار اشتغال نیز به روند رو به رشد و مثبت خود ادامه می دهد.

میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۰٫۳۵ درصد کاهش به کمتر از ۸۳۲ تن رسیده است. این رقم در روز جمعه به ۸۳۵ تن رسیده بود.

راب هاورث تحلیلگر ارشد اقتصادی یک بانک آمریکایی تاکید کرد: فدرال رزرو آمریکا همچنان در مسیر افزایش نرخ بهره قرار دارد و این مساله چالش بزرگی برای قیمت طلا در ماه های آینده خواهد بود.

البته آمارهای رسمی در بازارهای فلزات گرانبها نیز نشان می دهد که تعداد مبادلات و قراردادهای بلندمدت در بازار طلا نیز با افت شدیدی روبرو شده است. قیمت طلا در شش ماه نخست امسال با رشد ۷٫۹ درصدی روبر و شده که نگرانی های مربوط به انتخابات فرانسه و برگزیت تاثیر زیادی بر این مساله داشته است.

در حالت کلی بازار طلا  و سرمایه گذاران منتظر اظهارات مهم جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا در نشست کنگره هستند که تاثیر زیادی بر آینده قیمت طلا خواهد داشت.

720

درباره فرشید سلیمی

دانشجوی دکتری اقتصاد، تحلیلگر مسائل اقتصادی.