خانه / بازارمالی / تضاد نظرات بانک مرکزی و برخی فعالان افتصادی در مورد بسته بودن نمادهای بانکی

تضاد نظرات بانک مرکزی و برخی فعالان افتصادی در مورد بسته بودن نمادهای بانکی

با وجودی که از نظر استانداردهای بین المللی، نماد یک شرکت بورسی نباید بیش از چند روز بسته بماند، ولی باز کردن نمادی که باعث متضرر شدن خریداران شود، حتما دارای اشکال است.

به گزارش تحلیل بانک، اختلاف نظر در مورد بسته بودن نمادهای بانکی باعث بیان نظرات متفاوتی بین فعالان حوزه اقتصادی شده است

به عنوان مثال خزانه دار اتاق بازرگانی تهران درباره بسته ماندن نماد بانک ها برای یک دوره طولانی و تاثیرات آن می گوید: سرمایه گذاری نکردن در بانک های بورسی، بزرگترین خسارتی است که متوجه این موضوع می شود.
وی بسته ماندن نماد بانک ها را عاملی برای به چالش کشیده شدن نقدینگی می داند و می افزاید: اگر سهامی ۱۵۰ تومان خرید و فروش می شد و امروز با ۲۰ تومان امکان باز شدن دارد، باید با ۲۰ تومان باز شود؛ مگر کسی تضمین کرده که سهامی ضرر ندهد؟ یا به عنوان نمونه اگر همان سهام ۱۵۰ تومانی به ۳۰۰ تومان افزایش یابد، کسی سودش را تضمین کرده است؟

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: بسته بودن نماد بانک ها نه تنها مانع گردش نقدینگی می شود، بلکه عدم امنیت فکری را برای سرمایه گذاران خُرد در پی دارد که پایدارترین سرمایه موجود در بازار است.

با این حال سلیمی می گوید در حال حاضر سازمان بورس تصمیم گرفته تا ساختارهای بانک ها را براساس استانداردهای مطرح شده از سوی بانک مرکزی اصلاح کند و تا زمانی که ذخایر و معوقات آنها به روزرسانی نشده باشد، اقدام به باز کردن نماد آنها نخواهد کرد.

به نوشته ایبِنا،کارشناسان معتقدند که با توجه به اهمیت موضوع بازگشایی نماد بانک‌ها بهتر است بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهادهای حاکمیتی تصمیمی جدی برای رفع این مشکل اتخاذ کنند تا هم بازار پول  وهم بازار سرمایه  بتوانند بهتر در اقتصاد کشور نقش ایفا کنند.

باید در نظر داشت عدم بررسی جدی صورت های مالی بانک ها در سال های گذشته و اهمال در شفافیت این صورت های مالی،زیان های فراوانی را به سهامداران خرد وارد کرده است زیرا پنهان کردن مشکلات موجود با هنرنمایی برخی حساب سازان، از چشم خیلی از سهامداران خوش خیال دور مانده و یکباره مشکلات زیاد بانک ها  به خصوص در حوزه مطالبات نمایان شده است. در اینجاست که بسته بودن این نمادها یهتر از باز شدن دوباره آنها با صورت های مالی مهندسی شده است.

720

درباره هادی