خانه / کسب و کار / برخورد نامناسب بانک مرکزی با فناوری‌های جدید مالی یا فین تک‌ها

برخورد نامناسب بانک مرکزی با فناوری‌های جدید مالی یا فین تک‌ها

در بسیاری از موارد استارت آپ‌ها مالی توسط بانک مرکزی فیلتر می‌شوند. بانک مرکزی چون نمی‌تواند روال نرم افزاری را در حوزه‌های مالی درک کند، آنها را از اساس رد می‌کند. قوانین و مقررات بانک مرکزی در این حوزه بسیار قدیمی هستند که باید به روز شوند، در حالی که ما در این حوزه شرکت‌ها و فعالین زیادی داریم که سال‌ها برای کارشان وقت گذاشته و زحمت کشیده‌اند.

فین تک‌ها یا Financial Technologies فناوری‌هایی هستند که در حوزه مالی فعالیت می‌کنند و بخشی از مبادلات را در حوزه‌های بانکی یا مالی معمولا خرد را انجام می‌دهند که مبتنی بر فناوری‌های الکترونیکی هستند. فین تک‌ها خدماتی مانند پرداخت قبض، دریافت شارژ تلفن از طریق موبایل را برای ما فراهم می‌کنند. همچنین فین تک‌ها در حوزه‌های کلان تری همچون قراردادهای شرکت های بیمه نیز می‌تواند ارائه‌ خدمات کنند.

به گزارش تحلیل بانک به نقل از ایسنا، یک کارشناس حوزه فن آوری اطلاعات با بیان این که ما به نظام جامعی برای پاسخ‌گویی به وضعیت بازار نیاز داریم، ادامه داد: در حوزه بانکی در یک طرف بانک‌ها قرار دارند که سرویس‌های جدید را راه اندازی می‌کنند و در طرف دیگر مردم قرار دارند که از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند. بانک مرکزی برای تنظیم این تعامل، متناسب با شرایط روز عمل نمی‌کند و در برخورد با مسائل روز قوانین مناسبی ندارد.

البته ایشان در ادامه گفتگو به مواردی اشاره کردند که به نظر می رسد آشنایی چندانی از بانک های خصوصی و فرایند راه اندازی کسب و کارهای جدید ان هم در حوزه فین تک ها ندارند. ایشان با اشاره به چابکی بانک های خصوصی نسبت به دولتی (که این مورد محل بحث های زیادی است و بانکی مانند ملت که در ابتدا دولتی بوده و سپس به  در خیلی از حوزه های پرداخت بسیار بهتر از بانک خصوصی عمل می کند) به بیان این موضوع پرداختند که حوزه فین تک‌ها در بانکداری امروز از اهمیت بالایی در امور مالی و بانکی برخوردبوده و  بسیار از آنها به سمت توجه به فناوری‌های نوین در حوزه بانکداری گرایش دارند. خصوصا در حوزه فناوری‌های مرتبط با گوشی‌های موبایل، بانک‌های خصوصی توجه خاصی به نرم‌ افزارهای مالی داشته‌اند.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات با بیان این که ما به نظام جامعی برای پاسخ‌گویی به وضعیت بازار نیاز داریم، ادامه داد: در حوزه بانکی در یک طرف بانک‌ها قرار دارند که سرویس‌های جدید را راه اندازی می‌کنند و در طرف دیگر مردم قرار دارند که از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند. بانک مرکزی برای تنظیم این تعامل، متناسب با شرایط روز عمل نمی‌کند و در برخورد با مسائل روز قوانین مناسبی ندارد.

 

 

 

720

درباره هادی