خانه / صنعت / افزایش ۵ درصدی تعرفه واردات سیمان ایران در عراق و جایگزینی سیمان عربستان

افزایش ۵ درصدی تعرفه واردات سیمان ایران در عراق و جایگزینی سیمان عربستان

در اردیبهشت ماه سال جاری بود که بنا بر تصمیم اخیر دولت عراق، تعرفه واردات سیمان ایران به ازای هر تن ۱۰۰ دلار افزایش پیدا کرد و اعلام شد این  تصمیم برای حمایت از کارخانه‌های سیمان در این کشور است.  عراق ۳ کارخانه تولید سیمان دارد که این واحدهای تولیدی تنها قادر به تامین بخشی از نیاز عراق هستند. برخی مقامات مسول در اتاق بازرگانی عراق، اعلام کردند علت اصلی این تصمیم عراق، رقابت با کارخانه‌های تولید سیمان در ایران بود. این واحدها برای گرفتن بازار عراق به میزان زیادی قیمت خود را کاهش دادند به طوری که برای مصرف کننده عراقی خرید سیمان وارداتی به صرفه‌تر از سیمان عراقی بود و عملا کارخانه‌های عراقی با مشکل فروش مواجه شده بودند.

پس از چند ماه خبر دیگری از راه میرسد مبنی بر اینکه  افزایش تعرفه صادارت سیمان ایران به عراق از ۴۰ به ۴۵ درصد رسیده و این در صورتی است که  تعرفه صادارت سیمان عربستان به عراق حدود ۱۷ درصد اعلام شده است.
وی با بیان اینکه در یک مقطعی تولیدکنندگان داخلی به دلیل مازاد تولید، سیمان ها را با قیمت ارزان به بازار عراق صادر می‌کردند، افزود: این موضوع باعث شد تا کارخانجات عراقی احساس خطر کرده و از دولت درخواست کردند تا تعرفه بالاتری را برای سیمان ایران لحاظ کند.یکی از کارشناسان صنعت  سیمان با اشاره به اینکه سیمان صادراتی ایرانی با قیمت معقول به عراق صادر می شود، گفت: با این وجود عربستان با پرداخت تعرفه ای اندک به راحتی سیمان را در بازار عراق به فروش می رساند.

آنچه مشخص است عراقی ها ابتدا به بهانه حمایت از کارخانه های داخلی خودشان تعرفه واردات از ایران را افزایش دادند ولی با پایین نگه داشتن تعرفه واردات از عربستان، رفتار دوگانه ایی از خود نشان دادند.

720

درباره هادی