خانه / کسب و کار / بانک ها در جنگ با توسعه بورس

بانک ها در جنگ با توسعه بورس

تا به حال براساس هیچ آماری گفته نشده به راستی سهم بورس از ثروت ایرانی‌ها چقدر است. حتی به فرض اینکه چنین محاسبه‌ای کنیم، به رقمی حتی کمتر از این می‌رسیم، اما ما اساسا آماری نداریم. خیلی‌ها حتی اسم بورس را نمی‌دانند. اگر دقت کنید، ثروت ایرانی‌ها معمولا در بازارهایی مثل بازار بورس، بازار پول، بازار املاک، طلا و ارز و مستغلات یا در تولید، صنعت، نفت و گاز و پتروشیمی و… است.
 کسب و کار نیوز به نقل از یک کارشناس بازار سرمایه می گوید: اگر کل ثروت ایرانی‌ها را در چارچوب این بازارها ارزیابی کنیم، سهم آنها در بورس به کمتر از یک درصد هم می‌رسد و سهم آن هم البته مشخص است. متاسفانه دولتمردان تمایلی به افزایش سهم بورس نداشته‌اند. همانطور که به تولید و توسعه اعتقاد نداشته‌اند.
وی با تاکید بر اینکه دو قانون وجود دارد که باید اصلاح شود، می‌گوید: این دو قانون باعث شده منابع به سمت بورس حرکت نکند؛ یکی معافیت مالیات بر عایدی سرمایه به ویژه برای سوداگران ملک و مسکن که نقدینگی کشور را به سمت دارایی‌هایی که از این مالیات معاف هستند، هدایت کرده است، در حالی که در دنیا برای دارایی‌های غیر مولد مالیات هنگفت تعیین می‌کنند.
مافیای ملک و مسکن که در بازار پول و مسکن آنقدر هست که در ۱۰۰ سال گذشته این مالیات نه تنها به تصویب نرسیده، بلکه حرفی از آن نیز به میان نیامده  است. این باعث شده از ۱٫۲ میلیون میلیارد تومان نقدینگی کشور بخش عمده آن ۷۰۰ هزار میلیارد تومان به سمت سوداگری زمین و مسکن که مالیات هم نمی‌دهند، رفته است. این موضوع منجر شده پول به سمت بازار سرمایه و بورس حرکت نکند.
قانون بانکداری هم یکی از عوامل بسیار مهمی است که در تضاد با توسعه بازار بورس است. عوامل متعدد نشان می‌دهد نظام بانکی با نفوذ در بازار سرمایه آن را کوچک و سیطره خود را بر بازار بورس حاکم کرده است. حال می‌بینیم بانکداری که مجوز بانک گرفته همه‌کاره است. بساز بفروش می‌کند، صندوقدار است و غیر از فعالیت اصلی بانکی خود همه‌کار می‌کند. این نقدینگی را در بانک‌ها قفل کرده است. در همه زمینه‌ها به اسم کمک به بورس سهام بورس را کوچک نگه داشته و بورس‌هراسی ایجاد کرده است در صورتی که بازار سرمایه می‌تواند سود‌های کم ریسک و بدون ریسک داشته باشد و سرمایه‌گذاری بورس می‌تواند به سلایق سرمایه‌گذاری جواب بدهد . بانک‌ها به جای فعالیت بانکی به تضاد منافع آنها با توسعه بورس می‌اندیشند.
720

درباره هادی