خانه / کسب و کار / آینده اینترنت در ایران

آینده اینترنت در ایران

اینترنت کند در ایران، یکی از گران‌ترین اتصالات اینترنتی در جهان است. اینترنت ایران در رتبه دهم گران‌ترین‌ها در جهان قرار دارد.

در سال ۱۹۹۳، ایران به اینترنت متصل شد. از آن زمان، تعداد کاربران اینترنت در ایران روند فزاینده‌ای داشته‌است. اما بر اساس آمار دسامبر ۲۰۱۲ ایران به لحاظ سرعت اینترنت در دسترسی برای کاربران خانگی، در بین ۱۷۸ کشور در جایگاه ۱۶۴ قرار داشت و از بین کشورهای خاورمیانه تنها مصر و سوریهرتبهٔ پایین‌تری داشتند.

اینترنت در ایران از چند جنبه با آنچه در جهان وجود دارد، متفاوت است. علیرغم تلاش‌های چهار سال اخیر که منجر به افزایش ۱۰ برابری پهنای باند داخلی و خارجی شده، هنوز سرعت اینترنت در ایران کم است. ایران با داشتن ۳۴ میلیون کاربر رتبه نوزدهم را در تعداد کاربران اینترنت در جهان دارد، اما سرعت متوسط اینترنت در ایران ۳٫۵ مگابیت در ثانیه است و در جایگاه ۱۱۱ قرار دارد.

مشکل دیگر کیفیت پایین وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فارسی، سایت‌های خبری و خدمات اینترنتی است. کیفیت پایین نیروی‌های فعال در حوزه IT و همچنین نداشتن بینش درست از طرف کارفرما منجر به بروز چنین مشکلاتی می‌شود. کارفرمایان ایرانی فعال در این حوزه به دلیل نگاه کوتاه‌مدت تمایل به استخدام نیروهای قوی ندارند. می‌توانید نتیجه چنین رویکردی را به وضوح با مقایسه اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت داخلی و خارجی مشاهده کنید.

تلاش‌های بسیاری برای توسعه و گسترش زیرساخت‌ها اینترنت در ایران در حال انجام است. خوشبختانه برخی از این تلاش‌ها نتیجه داده و ما شاهد افزایش ده برابری پهنای باند اینترنت در چند سال گذشته بوده‌ایم. هر کدام از پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم می‌توانند در نهایت منجر کاهش هزینه اینترنت در ایران و افزایش کیفیت آن شوند. چنین تغییری یک امکان بالقوه برای موفقیت و گسترش تجارت‌های بر پایه اینترنت ایجاد خواهد کرد. این امکان بالقوه نکته اتکایی مهم برای آغاز کسب‌وکارهای اینترنتی یا سرمایه‌گذاری بر روی صنعت مخابرات است.

منابع:

  • ویکی پدیا
  • تجارت نیوز
720

درباره هادی