خانه / بورس و فرابورس / پیش بینی بازار بورس شنبه ۴ شهریور

پیش بینی بازار بورس شنبه ۴ شهریور

شنبه را در حالی آغاز می‌کنیم که به نظر می‌رسد مجموعه اتفاقات پیش‌رو چه در سطح کلان اقتصاد و چه در سطح بازار سرمایه، می‌تواند منجر به رونق بازار سهام و کسب بازدهی مناسب گردد.

در تأیید این ادعا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر با اشاره به اجرای قانون جدید توقف و بازگشایی نمادها گفت که با اعلام زمان بندی اجرای قانون توقف و بازگشایی نمادها، ظرف دو ماه آینده نماد متوقف نخواهیم داشت. به این ترتیب هر نمادی که بسته شود ظرف ۶۰ الی ۹۰ دقیقه بازگشایی خواهد شد. این سخنان در حالی مطرح می شود که هنوز نمادهایی داریم که بیش از یکسال متوقف هستند!

همچنین، با کاهش سود بانکی و اوراق بدهی، بازار سهام می تواند جایگزین مناسبی برای سپرده های بانکی و حتی اوراق باشد.

از دیگر خبرهای مثبت برای بازار سهام اطلاعیه بانک مرکزی در روز چهار شنبه بود که در نامه ایی به مدیران عامل ۳۰ بانک و ۶ موسسه اعلام کرد همه اوراق و اسناد خزانه از جمله “سخاب” در بازار ثانویه معامله خواهند شد و هر داد و ستدی خارج از بازار سرمایه غیر مجاز است.

در بین خبرهای اقتصادی نیز فضای کلی بر احتمال بالای افزایش نرخ تورم استوار است. بازار ارز نیز همچنان رشد ملایمی را دنبال می‌کند و دلار در بازار آزاد به سطح ۳۸۴۰۰ ریال رسیده است. صحبت‌های مسئولین بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد که شرایط بازار ارز را علی‌رغم رشد ملایم دلار طی دو ماه اخیر کاملا مناسب و طبیعی ارزیابی می‌کنند. با توجه به چشم‌انداز نرخ ارز تا پایان سال به نظر می‌رسد می‌توان از گروه پتروشیمی نیز در قیمت‌های فعلی انتظار سود داشت.

در روز پایانی هفته گذشته صنایع مورد توجه بازار یعنی فولادی‌ها و سنگ‌آهنی‌ها معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند.

در مجموع، با در نظر گرفتن سخنان و برنامه های مطرح شده از سوی دولتمردان و مدیران اقتصادی، می توان چشم انداز مثبتی را برای بازار بورس تهران در میان مدت متصور بود.

در کوتاه مدت، همانطور که در روزهای قبل نیز گفته بودیم، انتظار داریم در شهریور ماه، به غیر از برخی گروه ها و نمادهای کوچک، در کلیت بازار شاهد افزایش عرضه ها باشیم. برای امروز، گروه ساختمانی و تا حدودی خودروسازها می توانند مورد توجه بازار باشند.

 

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار