خانه / صنعت / خودروسازان، نخستین دورزنندگان مصوبه نرخ سود

خودروسازان، نخستین دورزنندگان مصوبه نرخ سود

درحالی‌که بانک مرکزی اعلام کرده که هیچ بانک یا خودروسازی حق ندارد با نرخی بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار عمل کند اما خبرها از فروش شهریور امسال حکایت از این دارند که شرکت‌های خودروساز همچنان سود مشارکت را ۲۰ تا ۲۵ درصد و سود انصراف را ۱۷ تا ۲۱ درصد تعیین کرده‌اند و این اقدام به معنی سرپیچی از مصوبه قانونی شورای پول و اعتبار است.

به نقل از تسنیم باوجود تأکیدات بانک مرکزی در رعایت مصوبه شورای پول و اعتبار در پرداخت نرخ سود مشارکت همچنان خودروسازان تخلفات خود را ادامه داده و نرخ‌های مشارکت ۲۵ درصدی را برای جذب مشتری اعلام می‌کنند.

درحال‌حاضر خودروسازان در پیش‌فروش شهریور خود همچنان نرخ سود مشارکت را ۲۰ تا ۲۴ درصد و سود انصراف را ۱۷ تا۲۱ درصد تعیین کرده‌اند، این درحالی است که بانک مرکزی اعلام کرده هیچ بانک یا خودروسازی حق ندارد نرخی بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار و بخشنامه جدید بانک مرکزی در سپرده‌ها اعمال کند و در غیر‌این صورت با برخوردی جدی مواجه خواهند شد.

پیش از این، پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی درباره رفتار خودروسازان در پرداخت نرخ سود مشارکت و دورزدن نرخ‌های مصوب بانک مرکزی گفته بود: برای خودروسازان به منظور همکاری در اجرای این طرح مشوق‌هایی در نظر گرفته شده که به‌طور قطع اگر این نرخ‌ها را رعایت نکنند و رفتار دیگری را از خود بروز دهند، مشوق‌ها و مساعدت‌های شعب بانکی و بانک مرکزی از آنها سلب خواهد شد؛ لذا تمام جوانب نظارتی لازم در‌این‌زمینه تدارک دیده شده است.

در ماه گذشته بود که خبر از موافقت خودروسازها برای رعایت نرخ سودهای اعلامی از سوی بانک مرکزی و برگزاری جلساتی با بانک مرکزی برای حل این موضوع منتشر شد. حال معاون بانک مرکزی با تأکید بر اینکه با هرگونه دور‌زدن بخشنامه جدید نرخ سود از سوی بانک‌ها به شدت برخورد می‌شود، گفته بود: «خودروسازان باید نرخ ۱۸درصد را در پیش‌فروش‌های خود لحاظ کنند.» اتفاقی که نیفتاد و خودروسازان همچنان به رسم قبل از مصوبه جدید، نرخ سود را حداقل۲۰درصد تعیین کرده‌اند.

در شکل ذیل جدیدترین نرخ های اعلامی از سوی  یکی از خودروسازان را می توانید مشاهده نمایید که کاملا برخلاف حداکثر سودهای اعلامی است:

720

درباره هادی