خانه / بازارمالی / آیا کاهش نرخ سود بانکی، بر اجاره بها بی تاثیر است یا منجر به افزایش اجاره بها می شود.

آیا کاهش نرخ سود بانکی، بر اجاره بها بی تاثیر است یا منجر به افزایش اجاره بها می شود.

تا عملی شدن دستور بانک مرکزی کمتر از ۴۸ ساعت باقی مانده است. بانک مرکزی در آخرین دستور سراسری خود تمامی بانک ها را ملزم به کاهش نرخ سود سپرده تا ۱۵ درصد کرد و این دستور، هنوز به مرحله اجرا نرسیده، ولی موجی از هیاهو، نظرات و گمانه زنی های متفاوت را در بخش اجاره بها در بازار مسکن به راه انداخته است. عده ای از کارشناسان اعتقاد دارند که کاهش نرخ سود موجب افزایش در اجاره بهای مسکن خواهد شد و عده ای دیگر معتقدند که در بین مالکان و موجران؛ بسیار انگشت‌شمار هستند کسانی که پول رهن اجاره را نزد بانک‌ها سپرده گذاری کنند و از سود پول رهن در بانک‌ها استفاده کنند، بنابراین کاهش نرخ سود بانکی در این بازار تاثیرگذار نیست.

محمود زعفرانلو کارشناس و فعال بازار مسکن معتقد است از روزی که بانک مرکزی بخشنامه الزام کاهش نرخ سود سپرده را فرستاده، اکثر موجرین به تکاپو افتاده‌اند. چرا که آن ها بیش از این مبلغ دریافتی بابت رهن یا خرید را دریافت کرده و آن را به بانک می سپردند. حالا با این خبر، همه تصمیم دارند، اجاره بیشتری دریافت کنند.

حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز معتقد است در بین مالکان و موجران؛ بسیار انگشت‌شمار هستند کسانی که پول رهن اجاره را نزد بانک‌ها سپرده گذاری کنند و از سود پول رهن در بانک‌ها استفاده کنند، بنابراین کاهش نرخ سود بانکی در این بازار تاثیرگذار نیست. وی با بیان اینکه اجاره‌ بهای مسکن در سال ۹۵ با کاهش نرخ سود بانکی متعادل می‌شود، گفت: شاهد آن بودیم که ب‌رغم کاهش قیمت مسکن، اجاره بها افزایش یافت، بنابراین تنها ارزش ملک نمی‌تواند شاخص تعیین اجاره بها باشد.

وی افزود: برخی از مالکان اجاره بها را با نرخ سود بانکی قیاس می‌کنند اما این کاهش نرخ سود نمی‌تواند موجی از افزایش بها را در بازار اجاره ایجاد کند. عموم مالکانی که ملک خود را وارد بازار اجاره می‌کنند، به دنبال تامین معاش از طریق اجاره بها هستند و میزان رهن افزایش قابل توجهی نداشته است. از آنجایی که هدف مالکان از اجاره ملک، دریافت اجاره بها است و نه رهن، کمتر کسی مبلغ رهن را در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کند تا سود بانکی آن را دریافت کند، بنابراین کاهش نرخ سود بانکی نمی‌تواند اجاره را بالا ببرد.

اما به راستی، کاهش نرخ سود بانکی منجر به افزایش اجاره بها می شود یا کاهش آن. آیا طبق نظر برخی از کارشناسان؛ اکثر موجرین مبلغ دریافتی بابت رهن یا خرید را به بانک می سپردند و یا به نظر کارشناسان مخالف، کمتر کسی مبلغ رهن را در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کند تا سود بانکی آن را دریافت کند! آیا براساس وضعیت رکودی کشور و همچنین ریسک گریز بودن اکثر مردم جامعه، بهترین مکان در شرایط فعلی برای سرمایه گذاری مطمئن و کم خطر بغیر از بانک کجا می باشد که کمتر کسی مبلغ رهن را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کند. آیا با توجه به اضافه عرضه و وجود مسکن خالی در تهران و اکثر شهرستان ها، با وجود کاهش نرخ سود بانکی، اجاره بها بازهم افزایش می یابد و بسیاری از آیاهای دیگر…. قضاوت با شما…

720

درباره فرشید سلیمی

دانشجوی دکتری اقتصاد، تحلیلگر مسائل اقتصادی.