خانه / خبرنامه / آزمایش موشکی کره شمالی بازار بورس، طلا و ارز را شگفت زده کرد

آزمایش موشکی کره شمالی بازار بورس، طلا و ارز را شگفت زده کرد

در آخرین اقدام تحریک‌آمیز کره شمالی این کشور یک آزمایش موشکی را بامداد امروز انجام داد که از آسمان ژاپن نیز عبور کرد. همین امر به تشدید تنش‌های منطقه‌ای و جهانی منجر شد و ارزش دلار در برابر ین ژاپن را به کمترین میزان در ۴ ماه گذشته رساند.

به گزارش تحلیل بانک به نقل از بورس پرس؛ در پی این آزمایش، ارزش دلار ۰٫۴ درصد در برابر ین ژاپن کاهش یافت و به ۱۰۸٫۸۱ ین رسید. در معاملات اولین بازارهای آسیایی ارزش دلار حتی به ۱۰۸٫۳۳ ین رسید که از اواسط ماه آوریل تاکنون بی‌سابقه بوده است.

ارزش شاخص بورس نیکی ژاپن نیز به کمترین میزان در ۴ ماه گذشته رسید. به نظر می‌رسد بحران‌های سیاسی در جهان به نفع ین ژاپن تمام می‌شود چراکه ژاپن بزرگ‌ترین دارنده منابع اعتباری در جهان بوده و حساب جاری آن مثبت است. البته این احتمال وجود دارد که در صورت تشدید بحران و افزایش ریسک حضور در بازارهای جهانی سرمایه‌گذاران ژاپنی، سرمایه را به ژاپن بازگردانند.

به طور کلی طی روزهای گذشته شاهد موضع تدافعی دلار در برابر یورو بوده‌ایم چراکه سخنان جنت یلن رئیس‌کل بانک مرکزی فدرال آمریکا و ماریو درگین رئیس کل بانک مرکزی اتحادیه اروپا در کنفرانس روسای بانک‌های مرکزی جهان در شهر جکسون هل ایالت وایومینگ آمریکا به نفع یورو و به ضرر دلار تمام شد. وقوع طوفان هاروی در ایالت تگزاس آمریکا که به تعطیلی سکوها و پالایشگاه‌های نفتی و گازی آمریکا منجر شد نیز به کاهش بیشتر ارزش دلار منجر شد.

در معاملات اولیه بازار ارز امروز، ارزش یورو به ۱٫۱۹۸۶ دلار افزایش یافت که بالاترین میزان طی ۲٫۵سال گذشته بوده است. البته این رقم در معاملات بعدی ۱٫۱۹۶۹ کاهش یافت.

در معاملات اولیه امروز شاخص ارزش دلار نیز به کمترین میزان از ماه می ۲۰۱۶ تاکنون رسید.در صورتی که این شاخص به کمتر از ۹۱٫۹۱۹ واحد برسد، شاخص ارزش دلار به کمترین میزان در ۲٫۵ سال گذشته خواهد رسید.

رشد قیمت جهانی طلا

همچنین با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی در کره شمالی تقاضای سرمایه‌گذاران به سمت فلز کم‌ریسک طلا افزایش یافت و قیمت را بالا کشید و قیمت هر اونس طلا با ۶٫۷ دلار افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت ۱۳۱۶ دلار و ۲۰ سنت رسید تا نسبت به یک ماه گذشته ۴۷٫۱ دلار افزایش داشته باشد.

در گروه سایر فلزات گرانبها هم هر اونس نقره ۲ سنت افزایش داشت و فلزات گرانبهای پلاتینیوم و پالادیوم نیز افزایش‌هایی به ترتیب یک و ۲ دلار را تجربه کردند.

بررسی روند قیمتی یک ماه گذشته نشان می‌دهد که کمترین قیمت طلا در ۷ آگوست ۱۲۵۸ دلار در هر اونس بود که پس از آن روند قیمتی را تا رسیدن به ۱۲۸۹ دلار طی کرد و دوباره با فراز و فرودهایی همراه شد. قیمت طلا در ۲۴ آگوست روند افزایشی خود را ادامه داد و تا قیمت ۱۳۱۷ دلار در هر اونس نیز بالا رفت.

720

درباره فرشید سلیمی

دانشجوی دکتری اقتصاد، تحلیلگر مسائل اقتصادی.