خانه / بازارمالی / ارز و طلا / افزایش قیمت دلار دولتی، مقدمه ایی برای تک نرخی شدن ارز

افزایش قیمت دلار دولتی، مقدمه ایی برای تک نرخی شدن ارز

نرخ دلار دولتی، امروز با ادامه روند افزایشی دو ماه گذشته، به ۳۳۲۴ تومان  رسید. رقمی که بالاترین نرخ دلار دولتی در تاریخ ایران محسوب می‌شود. افزایش نرخ دولتی ارز در حالی است که کماکان ارز در کشور تک نرخی نشده و تعیین نرخ دولتی بر عهده بانک مرکزی است.

نرخ دولتی ارز این روزها در حال افزایش است. مراجعه به سایت بانک مرکزی نشان می‌دهد که امروز نیز نرخ دلار افزایش داشته است. البته افزایش منحصر به نرخ دولتی نیست و دلایل متعددی باعث شده‌اند تا نرخ دلار در بازار آزاد نیز رشد کند. از آزمایش موشکی کره شمالی گرفته تا کاهش نرخ سود بانکی، همه دلایلی هستند که قیمت دلار را در بازارهای جهانی و داخلی افزایش داده‌اند.

کاهش نرخ سود بانکی دلیل خوبی برای افزایش نرخ دلار است. چراکه بپس از آن تعدادی از سپرده‌گذاران اقدام به خارج کردن سپرده‌های خود و خرید ارز کرده‌اند.

در بازار داخلی، کاهش نرخ سود بانکی دلیل خوبی برای افزایش نرخ دلار است. چراکه پس از آن  تعدادی از سپرده‌گذاران اقدام به خارج کردن سپرده‌های خود از بانک‌ها و خرید ارز کرده‌اند. این اقدام باعث افزایش تقاضای ارز و در نتیجه رشد قیمت آن شده است. اما سوال اینجاست که نرخ دولتی ارز که به شکل دستوری تعیین می‌شود، چرا باید به دنبال تغییرات قیمت بازار جابجا شود؟ علی الخصوص در روزی مانند امروز، که از قضا قیمت دلار در بازار آزاد کاهش داشته است!

ارز تک نرخی یا ارز آزاد؟

تک‌نرخی کردن ارز یکی از سیاست‌هایی است که دولت قصد دارد در ۴ سال آینده عملی کند. واقعیت این است که دو نرخی بودن ارز مشکلات زیادی را برای اقتصاد ایجاد کرده است؛ نهادینه شدن رانت یکی از تبعات عرضه ارز با نرخ دولتی است، و از سوی دیگر دولتی عرضه کردن ارز، بیش از آنکه حمایت از تولید داخل را معنی دهد، پرداخت یارانه به تولید خارجی و رقبا محسوب می‌شود. اما تفاوت زیادی بین تک نرخی کردن و آزاد کردن بازار ارز وجود دارد.

قیمتی که ارز در بازار آزاد دارد، کماکان متاثر از سیاست‌های بانک مرکزی است. دولت با عرضه ارز حاصل از فروش نفت در بازار، اضافه عرضه ایجاد کرده و جلوی رشد قیمت را می‌گیرد. اگر این اقدام صورت نگیرد، قیمت ارز به سمت قیمت تعادلی حرکت کرده که به باور برخی نزدیک به ۷۰۰۰ تومان به ازای هر دلار است.

بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی، به دولت فشار می‌آورند که جدای از تک نرخی کردن ارز، قیمت آن را آزاد کند. این اقدام می‌تواند منجر به افزایش درآمد صادراتی کشور شود، اما نکته اینجاست که صادرات بیش از آنکه به ارز آزاد نیاز داشته باشد، محتاج زیرساخت‌های تولید است که از قضا در ایران آنچنان محیا نیستند. بنابراین آزاد کردن ارز قبل از آنکه به رشد درآمد منجر شود، افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید عموم مردم را در پی خواهد داشت. این اتفاق جدای از پایین آوردن سطح معیشت، تولید را نیز تضعیف می‌کند، چراکه تقاضا برای کالاهای تولیدی را کاهش خواهد داد./ تجارت نیوز

720

درباره هادی