خانه / بورس و فرابورس / پیش بینی بازار بورس سه شنبه ۱۴ شهریور

پیش بینی بازار بورس سه شنبه ۱۴ شهریور

مطابق روال گذشته و به دلیل پایان سال مالی شرکت های حقوقی و تسویه اعتبارها، در شهریور ماه باید انتظار فشار فروش را در کلیت بازار داشت.

با این وجود، سال جاری به دلیل عدم الزام در تسویه اعتبارها و نیز بحث کاهش نرخ بهره در نظام بانکی، از شدت این فشار کاسته شده است. روز گذشته و در پی معاملات مثبت گروه پالایشی، شاخص کل با ۱۰۷ واحد افزایش به سطح ۸۳۴۵۲ واحد رسید. به نظر می رسد که نقدینگی وارد شده به گروه پالایشگاهی، از گروه  فلزات اساسی به این گروه وارد می شود! در  گروه پالایشگاهی، به دلیل نیاز حقوقی ها به نقدینگی، مطمئناً شاهد عرضه های سنگین خواهیم بود و باید ببینیم که آیا این نقدینگی جدید که به این گروه وارد می شود، می تواند در برابر عرضه های سنگین حقوقی های این نمادها ایستادگی کنند یا خیر؟

دامنه نوسانی پالایشی ها در هفته های گذشته باعث می شود به تدریج شاهد فشار فروش در این گروه نیز باشیم. با این حال در سایر گروه ها شاهد معاملاتی کند و کم رمق بودیم. در حالتی که روندهای رفت و برگشتی و نوسانی در نمادهای مختلف شکل گرفته و همچنان حجم عرضه ها بالاست. اما نکته مهمی که در بازار روز گذشته مهم بوده و باید به آن توجه ویژه داشت یکی شیوه چرخش نقدینگی در بازار و دیگری رفتار بازار به سهام گروه خودرویی بعد از بازگشایی نماد سایپا است. نماد سایپا که بعد از گذشت مدت زمانی طولانی به بازار برگشت، در اولین روز بعد از بازگشایی مورد توجه بازار و تحلیلگران بود.

چرا که به زعم برخی این سهم می تواند بار لیدری گروه خودرو و حتی بازار سرمایه را به دوش بکشد. اما آنطور که از معاملات این دو روزه سهام برمی آید این میل به فروش در سهامداران خسته این سهم بیش از خرید است. به طوری که سرمایه های قفل شده در طول دوره ای بلند مدت که حداقل ۱۰ درصد سود بانکی را از دست داده اند و در روز اول با ۱۶ درصد دیگر کاهش ارزش مواجه شده اند حال برای جبران به دنبال سهام جایگزین هستند. بازراهای جهانی روز ابتدایی هفته را متعادل شروع به کار کردند.

این در حالی است که انتشار گزارش موجودی انبار در بازار سنگ آهن و کاهش موجودی این محصول در بنادر چین برای ششمین هفته پیاپی نشانه های افزایش تقاضای فولاد را در دل خود دارد و موجب افزایش قیمت این دو محصول شده است. قیمت مس به محدوده ۷۰۰۰ دلار رسیده است و عبور از این محدوده کمی دشوار به نظر می رسد! فلز روی نیز در محدوده ۳۲۰۰ دلار رشد قیمت آن متوقف شده است. این فلز مقاومت ۳۳۰۰ دلار را در پیش روی خود دارد که عبور از این مقاومت برای این فلز نیز کمی دشوار به نظر می رسد.

هرچند انتظار داریم امروز از فشار فروش در کلیت بازار کاسته شود، اما مشکل اصلی بازار کماکان نبود خریدار قوی است.

720

درباره سردبیر بخش بورس و کسب و کار