خانه / بانک / مردم پولشان را ازبانک‌ها بیرون نمی‌کشند

مردم پولشان را ازبانک‌ها بیرون نمی‌کشند

با تمام اما و اگرهایی که برای کاهش نرخ سود بانکی و نحوه آن وجود داشت، در نهایت با ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی شبکه بانکی موظف شد تا به طور یکپارچه مصوبه سود را به اجرا درآورد. هر چند که این، مصوبه جدیدی نیست و بانک مرکزی تاکید دارد که موانع اجرای مصوبه را برداشته، اما به نظر می رسد باید منتظر بود و دید که آیا مسابقه بین بانکها در پرداخت سود بالاتر دوباره نقطه آغازی دیگر خواهد داشت یا نه؟

پس از گذشت یکسال از اعلام نرخ سود ۱۵ درصدی سپرده های بلند مدت و ۱۰ درصد برای حساب‌های کوتاه مدت، بانک مرکزی بخشنامه ای هشت بندی به شبکه بانکی ابلاغ کرد تا از روز یازدهم شهریورماه تمامی آنها مقید به اجرای سودهای اعلامی باشند.

گر چه در دوره‌های قبلی که کاهش نرخ سود اتفاق می‌افتاد، انحراف در آن به وضوح در بانک‌ها دیده می‌شد، اما این بار بانک مرکزی تاکید دارد که موانع رعایت نرخ‌های سود مصوب را از پیش روی شبکه بانکی برداشته است، به طوری که به فعالیت موسسات غیرمجاز پایان داد و بدهی‌ بانک‌ها را به خط اعتباری تبدیل کرده است، همچنین سود مشارکت خودروسازان را کاهش داده و بازار بین بانکی را نیز مدیریت کرده است.

در این شرایط در تکلیف برای رعایت سود، مسائل و نظرات مختلفی نیز مطرح می‌شود؛ اینکه آیا واقعا این بار زمان آن فرا رسیده که بانک‌ها به دستورالعمل بانک مرکزی بدون انحرافی عمل کنند و اینکه اگر کاهش در نرخ‌های رنگارنگی که برای سودهای سپرده پرداخت می‌شد، رخ دهد ممکن است موجب خروج سرمایه از شبکه بانکی شود؟

رعایت این بخشنامه هم با توجه به وجود تنگناهای مالی بانک ها و نیز دستوری بودن آن در هاله ای از ابهام به سر میبرد. حال باید صبر کرد و دید که ایا بانک ها از این بخشنامه دستوری تبعیت می کنند و یا راه هایی جدیدی برای دور زدن ان پیدا می کنند. این نگرانی در درخواست بانک مرکزی از مردم برای گزارش تخلفات بانکی در پرداخت سود بالاتر نیز دیده می شود.
720

درباره هادی